Obyčejná klika

Obyčejná klika

Na co během dne nejčastěji sáhneme, naprosto bezděčně - aniž to vůbec vnímáme? Je to možná obyčejná dveřní klika. Potkáváme ji...

Na co během dne nejčastěji sáhneme, naprosto bezděčně aniž to vůbec vnímáme? Je to obyčejná dveřní klika. Potkáváme ji denně a všude - doma, v kanceláři, ve škole, na úřadech...

V domácnostech se náš kontakt s dveřní klikou ovšem může podstatně lišit podle toho, zda máme garsonku (a jedny dveře), nebo jeden velký prostor - propojené místnosti a tedy naprosté minimum dveří, anebo naopak doslova dveře na každém kroku, jako tomu třeba bývalo zejména ve starších činžovních bytech nebo vilách. To vnímáme zejména tehdy, když dveře a kliky čistíme a omýváme, dveře zdánlivě nekončí, jsou tu pokoje a pokojíčky, komora, spíž, hala a z ní mnoho dveří - na balkón či na terasu, do kuchyně a do pracovny, do spíže a několika ložnic a nakonec samozřejmě dveře vstupní. A všude tady bychom měli mít vhodné kliky, pohodlné a vyhovující do toho kterého prostoru.

Při stavbě rodinného domu nebo kompletní renovaci bytu na to někdy pozapomeneme, jsme tak zaujati vybíráním nových dveří, že se nakonec chytíme za hlavu – ještě kliky! Připomene nám to třeba až prodavač. Nám už ale jakoby scházela energie k přemýšlení o klice. Chyba, je to důležité. Když odhlédneme od designu, kdy by kliky měly dotvářet vzhled a styl celých dveří (v souladu by měla být zárubeň, dveře a kování) existují různé nároky co do kvality, jejich pevnosti v různých zónách domu či bytu. Nemusejí být všude stejné. V místnostech, kde je největší provoz, by měly být kliky nejpevnější a opravdu kvalitní.

Kliku totiž opravdu nevnímáme, až do okamžiku, kdy nám třeba náhle zůstane v ruce. Může to být tím, že se prostě povolil šroubek, nebo – a to je horší případ, koupili jsme kliku nevhodnou, kterou je radno co nejdříve vyměnit.

Jaké kliky konkrétně jsou optimální do jednotlivých místností, zda ano či ne kliky plastové, která klika je „klasikou“ a proč, a také jak se kliky dělí - o tom se rozepíšeme příště.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...