Nezbytný pomocník

Nezbytný pomocník

I když odkládací stolek můžeme nahradit docela jednoduše, bez něj je domácnost neúplná. Patří k nejpoužívanějším prvkům, bývá...

I když odkládací stolek můžeme nahradit docela jednoduše, bez něj je domácnost neúplná. Patří k nejpoužívanějším prvkům, bývá středem pozornosti, a tak jste si možná uvědomili, že nadešla doba pořídit si nový nebo ještě další – menší, větší, s kolečky…, určitě se budou hodit.

Designéři je navrhují velmi rádi, protože při jejich tvorbě není třeba tak úzkostlivě dodržovat ergonomické požadavky jako u jiného nábytku. To se právě odráží v jejich bohaté nabídce.

Odkládací, ne konferenční
Odjakživa se mu říká konferenční, i když s konferováním nemá nic společného. Pevné místo má u sedací soupravy, a právě ta je vodítkem při výběru. Rozměry i tvary by měly být přizpůsobeny výšce a počtu kusů sedacího nábytku, u kterého bude sloužit. Platí, že výškový rozdíl mezi sedákem a deskou stolu by neměl být větší než dvacet pět centimetrů, ideální výška stolku je 35 - 40 cm.

Stále častěji se v nabídce firem objevují sedací soupravy, jejichž součástí je menší odkládací stolek, který se tvarem dokonale shoduje se sezením. Uživatel tak má odkládací plochu po ruce, což je výhodné, zejména je-li k dispozici jen extrémně nízký odkládací stolek nebo u velkých sedacích souprav. Nízká hmotnost stolku navíc dovoluje přemisťovat ho podle aktuální potřeby. Podobnou funkci zastává i odkládací police umístěná ze zadní strany sedací soupravy. Tehdy odkládací stolek není potřeba dokonce vůbec. Ale jak by pak takový odpočinkový kout působil? I z tohoto důvodu ho proto můžeme doplnit stolkem, jehož tvar nebude příliš praktický, zato upoutá pozornost už na první pohled.

Nezapomeňme na ostatní
Vybavení domácnosti nekončí jen jedním stolkem, vždy přijde vhod i další odkládací místo. Tentokrát už menších rozměrů, stolky mohou být samostatné nebo v ucelených setech tzv. hnízdové, což jsou tři designově shodné stolky, které se od sebe liší výškou a zpravidla i velikostí a tvarem odkládací desky. Praktické jsou zejména v malometrážních bytech, skládají se totiž pod sebe, takže nezabírají místo a v případě potřeby jsou snadno k dispozici.

Doplňkové stolky vybíráme podle užitku a možnosti manipulace. Podstatné je, abychom je mohli bez námahy přesunout z místa na místo, přitom je důležité jejich provedení, aby se častou manipulací brzo nerozpadly.

Mohu nabídnout?
Servírovací stolek se vyznačuje kolečky, která umožňují snadný přesun z místa na místo, samozřejmě nechybí brzda. Zpravidla má dvě odkládací plochy a box pro uložení lahví, u lepších modelů lze horní plochu odpojit, takže slouží zároveň jako servírovací tác.

Nezapomeňte, že:
  • Stolek má mít odkládací desku z materiálu, který se snadno udržuje.
  • Dokonalá stabilita zabezpečí pohodlné užívání.
  • Je důležité prověřit kolečka a brzdy u mobilních stolků.

Jak vybírat:
  • Řiďte se tvary a rozměrem sedací soupravy, u které bude stolek sloužit.
  • Vzhled stolku by měl odpovídat celkovému pojetí interiéru.
  • Doplňkové stolky by měly mít nízkou hmotnost, také velikost by měla usnadňovat jejich manipulaci.

Foto: Archiv

Komentáře

Načítám komentáře...