Co dělá dveře dobrými dveřmi?

Co dělá dveře dobrými dveřmi?

Jaké jsou obecné požadavky na kvalitní dveře v našich domech a bytech? Co musejí mít všechny dveře u nás doma společného, ať už vedou do koupelny, do spíže, do ložnice či kuchyně? Kvalitní dveře dělá soubor všech vlastností, které zajišťují, že dveře budou naprosto funkční a esteticky působící. Ale požadavky na...

Jaké jsou obecné požadavky na kvalitní dveře v našich domech a bytech? Co musejí mít všechny dveře u nás doma společného, ať už vedou do koupelny, do spíže, do ložnice či kuchyně?

Kvalitní dveře dělá soubor všech vlastností, které zajišťují, že dveře budou naprosto funkční a esteticky působící. Ale požadavky na kvalitní dveře by tvořily velmi dlouhý seznam. Pokud budeme hovořit o dveřích interiérových, daly by se nároky na dobré dveře stručně shrnout třeba takto: dobré dveře po všech stránkách dobře vypadají, těsně přiléhají k zárubni, pohodlně a tiše se otevírají a zavírají, nepropouštějí příliš zvuky. A dále - dobře se udržují, nadměrně se nešpiní, jsou po všech stránkách bezpečné (tedy pokud jsou dveře například prosklené, sklo musí vyhovovat bezpečnostním parametrům). Mají kvalitní kliku - a ani o klice se všechno nedá říci na několika řádcích. Proto opět stručně: dobrá klika je pohodlná do ruky, netlačí do dlaně, nikde kolem ní nám nehrozí poškrábání dlaně nebo dokonce říznutí...

Nároky na vzhled a kvalitu interiérových dveří jsou samozřejmě přímo úměrné ceně. Záleží na tom, jakým způsobem jsou vyrobeny, čím je celý rám vyplněn (to má vliv na úroveň zvukové propustnosti), jaké je povrchové zpracování, jaké jsou použity dýhy, barvy, laky, pojiva. Nebo zda jsou celé dveře dokonce z masivního dřeva. Dále zda jsou dveře hladké nebo ozdobné, s prosklením a s jak velkým prosklením. (Opět přímá úměra - čím hladší a jednodušší, tím levnější).

Přitom právě tady mnohdy znamená méně rozhodně více. Dveře si nesmíme vybírat jenom podle obrázku nebo ve vzorkovně jenom podle toho, jak vypadají samy o sobě. Musíme maximálně brát v potaz okolí, vzhled a styl celé místnosti. V ní totiž dveře budou vypadat nápadněji než v obchodě. A mohou nám svým vyumělkovaným, nápadným vzhledem přebíjet další prvky v interiéru, místo aby je podporovaly, rámovaly a dotvářely.

-ag-
Foto: Sapeli - dveře a zárubně

Související článek:
Interiérové dveře a vše co k nim patří

Komentáře

Načítám komentáře...