Interiérové dveře a vše, co k nim patří

Interiérové dveře a vše, co k nim patří

Řekne se obyčejné dveře. Jenom plocha dveří, zárubeň, klika, klíč. Nic víc. Ale správně je vybrat, to je hotové umění. Škála dveří je neobyčejně široká. Můžeme začít starými, krásně zrenovovanými dřevěnými dveřmi ze starého měšťanského domu. Jsou dvoukřídlé, prosklené, s leptaným sklem a mosaznou zdobenou klikou. Už...

Řekne se obyčejné dveře. Jenom plocha dveří, zárubeň, klika, klíč. Nic víc. Ale správně je vybrat, to je hotové umění. Škála dveří je neobyčejně široká. Můžeme začít starými, krásně zrenovovanými dřevěnými dveřmi ze starého měšťanského domu. Jsou dvoukřídlé, prosklené, s leptaným sklem a mosaznou zdobenou klikou. Už jenom pohled na ně je zážitkem. Na druhé straně koupit můžeme za pár stokorun levné dveře bez zvukové izolace, s ocelovou zárubní a plastovou klikou. A jak to s rozdíly mezi dveřmi různé kvality vypadá za provozu? Jedny se mohou otevírat tiše, lehce, klika je pohodlná do dlaně. Na druhé straně jsou vrzající, netěsnící dveře, kde klika má ostrou hranu zařezávající se do ruky při každém otevření, v horším případě ještě klika vypadává.

Dejme tomu, že rekonstruujeme byt. Mimo mnoha a mnoha jiných položek a nutných rozhodnutí jsme postaveni před jeden nelehký úkol. Je třeba správně vybrat dveře. A ne jedny - třeba desatero dveří. A musí to být po všech stránkách správně, neměli bychom se zmýlit. Musíme například bezpečně poznat dveře pravé a levé. Vědět, na kterou stranu se budou otevírat. A předem posoudit, zda by nebylo lepší, kdyby se pro změnu otevíraly přesně na stranu druhou. Tudíž nikdy neprohloupíme, poradíme-li se s opravdovým odborníkem.

Pokud stavíme dům nebo kupujeme byt, správné dveře nám už navrhnou v projektu, jejich šíři i to, kam se budou otevírat. Na nás zbývá jenom si vybrat typ a vzhled dveří - plné, prosklené, hladké, zdobené...

Všechny dveře do celého domu nebo bytu by měly být, když už ne stejné, alespoň spolu vzhledově ladící. Přesto jsou každé trochu jiné - každé mají trochu jinou funkci. Už proto, že vždy oddělují rozličné místnosti - kuchyň od spíže, předsíň od zádveří, halu od ložnice. Nemluvě o dveřích speciálních: protipožárních, skládacích, dvoukřídlých, zasunovacích, balkónových, terasových a dalších.

Na jednotlivé typy dveří se ale podrobněji zaměříme opět příště.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...