Jak zařídit polyfunkční místnost

Jak zařídit polyfunkční místnost

Při návrzích současného interiéru se automaticky počítá s polyfunkčním prostorem, ve kterém je propojená kuchyň a jídelní stůl s obývacím pokojem. V momentě, kdy přijde řada na jeho zařizování, zjistíme, že máme před sebou docela nelehký úkol. Každodenní využívání společenského prostoru i nemalá finanční investice...

Při návrzích současného interiéru se automaticky počítá s polyfunkčním prostorem, ve kterém je propojená kuchyň a jídelní stůl s obývacím pokojem. V momentě, kdy přijde řada na jeho zařizování, zjistíme, že máme před sebou docela nelehký úkol.

Každodenní využívání společenského prostoru i nemalá finanční investice nás nad úvahami o dispozičním řešení a samotném zařízení zavazují. V rozlehlé místnosti by jednotlivé funkce měly na sebe logicky navazovat, interiér by rovněž měl být sladěn materiálově i barevně. Jak tedy začít?

Jak na to…
Na začátku musíme vyřešit vhodné dispoziční řešení celého prostoru, což je vždy individuální. V úvahu bereme vstup do místnosti, případně i na terasu nebo do zahrady, umístění oken a samotné rozměry jednotlivých částí místnosti. Cílem je vytvořit prostor, v němž budou jednotlivé zóny na sebe funkčně navazovat.

Znamená to, že v blízkosti kuchyně by měl zbýt prostor na umístění jídelního stolu, zároveň je příjemné, aby tu byl vchod na terasu, která se může v letních měsících využívat pro stolování. V obývací části uvažujeme nad umístěním krbu (je-li součástí) a samozřejmě bereme v úvahu polohu televizoru, případně plátna pro promítání domácího kina.

Ideální řešení najdeme nejjednodušeji tak, že si nakreslíme na papír půdorys prostoru a zaznamenáme na něj základní stavební prvky (okna, dveře atd.), poté zaneseme ostatní důležité body (krb, TV ad.). Pokusíme se najít nejrůznější varianty – výsledkem by měl být prostor, který vyhovuje všem našim potřebám.

Dokonale sladit
V momentě, kdy jsme našli vhodné dispoziční řešení, musíme najít způsob, jak jednotlivé zóny na sebe navázat, aby prostor působil jako jeden celek. Obecně platí, že kuchyň koncipujeme tak, aby nebylo vidět dovnitř sestavy. Zpravidla se proto kuchyňská sestava plánuje s barovým pultem nebo varným ostrůvkem, které zamezují přímému pohledu. Příjemné také není, když uživatel stojí v kuchyni zády ke vchodu, podobně jako když je otočen a nevidí na vstup ze sedací soupravy. Z tohoto důvodu se snažíme koncipovat sezení tak, aby alespoň zčásti bylo vidět, kdo vchází do místnosti.

Místnost opticky sladíme podlahovou krytinou. Ideální je použití bezespárových materiálů, do více zatížených zón volíme odolnou, snadno udržovatelnou podlahovinu. Barevnost by měla vzájemně korespondovat nejen mezi sebou, ale také s použitím ostatních odstínů v interiéru (použitého dřeva, potahových látek, nástěnných nátěrů apod.). Pomocí kusových koberců pak můžeme vymezit jednotlivé zóny.

Minimum nábytku
Dnešní trend velí vestavět úložné prostory do stěn, případně zřídit samostatnou šatnu. Právě proto je ve společenském prostoru už jen minimálně ostatního nábytku. Zpravidla tvoří dělicí prvek mezi obytným prostorem a kuchyní. Může to být nižší podélná komoda nebo otevřená policová stěna přístupná z obou stran. Použití je vždy závislé od celkového pojetí interiéru. Platí, že základní vybavení by mělo být v neutrálním pojetí, prostor rozveselíme barevnými stěnami, záclonami, potahem sedacího nábytku a doplňky.

Zbude-li prostor na běžný jídelní stůl, pak volíme rozkládací variantu, která umožní stolovat i početnější skupině strávníků, tam, kde není místa nazbyt, volíme místo stolu přisazenou jídelní desku. Může být součástí sestavy nebo umístěná samostatně. V extrémně malých místnostech se může sklápět ke stěně nebo vysouvat.

Nepostradatelnou úlohu hraje v polyfunkčním prostoru správná volba osvětlení. Rozhodně tu musíme vytvořit přímé i nepřímé osvětlení, které docílíme volbou nejrůznějších typů lamp. Ideální jsou vestavěná podhledová svítidla, samostatné osvětlení nesmí chybět nad jídelním stolem, ostatní lampy - stolní i stojací, postavte kamkoliv to půjde. Vytvoříte jimi totiž vždy požadovanou atmosféru.

Nezapomeňte:
Při vaření vznikají nejrůznější vůně a pachy. Vzhledem k propojení kuchyně s obývacím pokojem se samozřejmě šíří po celém prostoru. Proto je důležité opatřit varné centrum maximálně výkonným odsavačem par (ideální s odtahem mimo místnost). O krok dál se dostanou ti uživatelé, kteří mezi oběma zónami vytvoří posuvnou odlehčenou příčku (např. ze skla), která v daný moment umožní místnosti oddělit.

Než začnete:
1. Najděte ideální dispoziční řešení.
2. Uvědomte si, jak mají na sebe jednotlivé zóny navazovat.
3. Zkontrolujte, zda můžete dodržet nejnutnější parametry (vzdálenost TV od sezení, vzdálenost mezi kuchyňskou linkou a ostrůvkem, prostor při stolování apod.).
4. Použijte materiály a barvy, které mezi sebou vzájemně ladí. Pamatujte, že méně bývá více.

-td-
Foto: archiv

Komentáře

Načítám komentáře...