Centrální vysavač

Centrální vysavač

Vysávání nemusí být hlučné, není nutné vláčet za sebou stroj na kloktajících kolečkách a motat se do šňůry k napájení. Stačí přístroj umístit mimo místnost, kterou vysáváme, rozvést sací hadice při stavbě domu ve stěnách a usnadnit si tak úklid. Pořiďte si centrální vysavač.

Vysávání nemusí být hlučné, není nutné vláčet za sebou stroj na kloktajících kolečkách a motat se do šňůry k napájení. Stačí přístroj umístit mimo místnost, kterou vysáváme, rozvést sací hadice při stavbě domu ve stěnách a usnadnit si tak úklid. Pořiďte si centrální vysavač.

Marný nápad?
Na centrální vysavač bývá praktické myslet už při stavbě domu nebo rekonstrukci bytu, ale pokud si ho chceme pořídit ex post, zdaleka to není marný nápad. Existují technologie vhodné pro instalaci do již zabydleného bytu. Proč ale vlastně volit centrální vysavač?

Jemný prach
Alergikům a malým dětem nejvíc škodí jemný prach. Na ten musí mít klasické vysavače až sedm filtračních stupňů a levné ho spíš rozvíří po místnosti. To u centrálního vysavače odpadá. A vzhledem k menšímu odporu filtrů vystačí vysavač s polovičním výkonem, takže je podstatně tišší.

Vysavač ve skříni
Centrální vysavače tedy zaručují naprosto bezprašný způsob vysávání díky svému principu vyfukování vzduchu mimo objekt. Veškeré nečistoty z jednotlivých místností jsou nasáty a rozvodem se dostávají do agregátu umístěného například v garáži, ve sklepě a u bytů třeba v šatní skříni, na toaletě či ve skříňce kuchyňské linky. Po přefiltrování je vzduch v konečné fázi vyfouknut mimo objekt, aniž by v uklízené místnosti došlo ke zvíření byť elementárního množství prachu.

Co říká lékař?
K tomuto systému lékaři dodávají: Vyfukování přefiltrovaného vzduchu ven mimo obytné prostory je nejúčinnějším nástrojem pro likvidaci i těch nejmenších alergenů a roztočů. Pokud je instalace takovéhoto systému jen trochu technicky možná, mohu jej jen doporučit především astmatikům a alergikům, pro které je čisté domácí prostředí podmínkou úspěšné prevence a léčby.

Novinka roku
Novinkou roku je nástěnný vysavač. Zaoblená bílá skříňka s motorem, turbínou a výměnným velkoobjemovým osmilitrovým filtračním sáčkem se upevní šrouby na hmoždinky ke zdi kuchyně, koupelny či komory tak, aby výfuková trubka zezadu prošla do ovzduší. Uživatel si vybere tak dlouhou elastickou hadici, aby dosáhl do všech koutů místnosti.

Hepa filtr
Pokud uživatel bourat nechce nebo nesmí, instaluje o něco dražší vysavač s filtrační deskou, v níž omyvatelný mikrofiltr HEPA zachytí nejmenší zrnka prachu i bakterie a přefiltrovaný vzduch vrátí zpět do místnosti.

Centrální agregát
Srdcem celého systému centrálního vysavače je tedy centrální vysávací agregát, který je potrubním systémem propojený s vhodně rozmístěnými zásuvkami po objektu. Hlavní výhoda spočívá v tom, že nasávaný vzduch se nevrací jako u klasických vysavačů zpět do místnosti, ale je vyfukován potrubím ven z objektu. Ke spuštění celého systému stačí pouhé zasunutí vysávací hadice do libovolné zásuvky.

-das-
Foto: Newag

Komentáře

Načítám komentáře...