Několik podob křesla

Několik podob křesla

Křeslo nás provází již po staletí. Během svého vývoje sice proměnilo podobu i funkci, ale stále je základním zařizovacím kamenem obývacího pokoje. Co tedy sledovat, pokud stojíme před rozhodnutím, jaké křeslo koupit. I křeslo se hýbe Pojem flexibilní skýtá možnost křeslo bez velké námahy a podle potřeby všelijak...

Křeslo nás provází již po staletí. Během svého vývoje sice proměnilo podobu i funkci, ale stále je základním zařizovacím kamenem obývacího pokoje. Co tedy sledovat, pokud stojíme před rozhodnutím, jaké křeslo koupit.

I křeslo se hýbe
Pojem flexibilní skýtá možnost křeslo bez velké námahy a podle potřeby všelijak přemisťovat. Máte-li potřebu s ním často manipulovat, zvolte takové, které je opatřeno kolečky a není neúměrně těžké. Speciální přizpůsobivost nabízejí křesla, která bývají běžně součástí sedacích souprav a snadno je proměníte v lůžka. Tato funkce je sice občas potřebná, ale u takto konstruovaného nábytku bude díky rozkládacímu mechanismu vždycky o něco dražší.

Čtenářské křesílko
Nemusí to být zrovna ušák, na ten čtenáři nedají dopustit, ale určitě se nenechte svést krásou designu. Dejte přednost jeho pohodlí. Stačí, když si uvědomíte, kolik hodin dokážete strávit s knihou v ruce. Dbejte na jeho konstrukci: tedy pohodlí a rozměry sedáku i dostatečnou výšku a sklon opěráku. Dobře si ho vyzkoušejte, jen vy sami víte, jak se vám bude nejlépe dlouho sedět. Až budete hledat vhodný kout k jeho umístění, pamatujte, že byste měli najít klidnější místo a vytvořit odpočinkovou zónu s esteticky i prakticky zvolenou lampou.

Křeslo k lenošení
Říká se mu televizní. Je jasné, že od něj budeme očekávat maximum pohodlí. Sáhněte po výrobcích, které vám dovolí upravovat područky, naklánět zadní opěradlo či opěrku hlavy, vysunout nebo přidat podnožku a podobně. Některá relaxační křesla zvládají různé úpravy pomocí elektrického ovladače a jiná dokonce provádějí lehkou automatickou masáž.

Dekorativní funkce
Takový solitér můžete najít kdekoliv v bytě. Pokud bude naaranžován správně, budete z něj mít dojem, jako by říkal: nedotýkat se! To však neznamená, že by se křesílko při dosednutí rozsypalo, daleko zřejmější totiž bude jeho estetická stránka. Takové skvěle tvarově i barevně splývá s celkem a jeho služba bývá požadována jen příležitostně: v předsíni na něj dosednete, když si zouváte boty, v koupelně zase při krémování chodidel nebo ho někam v případě nutnosti přenesete, sem tam se na něj také něco odloží a podobně.

Konejšivý pohyb
Někoho uklidňuje naprostá nečinnost a meditace, jiného přemýšlení s rytmickým poklepáváním nohou o podlahu. Jestli patříte k těm druhým, zkuste houpací křeslo. Podle psychologů má houpavý pohyb konejšivou odezvu dokonce už před narozením, dokud se plod pohupuje uvnitř matčina těla. Později je to stejné - v pohodlném houpacím křesle. Vybírejte si ho sami a ověřte jeho bezpečnost. Mělo by mít dostatečně dlouhé zadní houpáky (zabrání překocení dozadu) a zajišťovací zarážku (proti pádu dopředu).

Na pomezí
Ještě židle, nebo už křesla? Při pohledu na některá křesílka si mnohdy kladete otázku, na co se vlastně díváte. Jde ještě o židli, nebo vidíte křeslo? Taková drobnější křesílka nacházejí využití většinou jako početnější kusy vybavení (4, 6 někdy i více) třeba kolem jídelního stolu. Bývají poněkud subtilnějšího vzhledu, často opatřeny područkami, ale také tvarovaná z jednoho kusu tak, že si o ně můžete částečně opřít jak záda, tak i předloktí. Nebývají však určena k odpočinku ani k dlouhému sezení.

-das-

Komentáře

Načítám komentáře...