Květinový koutek vznešených rostlin

Květinový koutek vznešených rostlin

I mezi květinami se najdou nepřehlédnutelné solitéry, které svou jedinečnou krásou oživí každou místnost a strhnou na sebe...

I mezi květinami se najdou nepřehlédnutelné solitéry, které svou jedinečnou krásou oživí každou místnost a strhnou na sebe veškerou pozornost. Nemusíme se ani obávat, že je nebudeme umět pěstovat. Přestože jsou to skutečné ladies, dokáží být i skromné.

kvetinaMezi rostliny, které dozajista přitáhnou pozornost, patří orchideje. Jejich obliba v poslední době rychle stoupá. Svou zásluhu na tom má jejich lepší dostupnost, širší nabídka, ale také i to, že jejich nároky na pěstění nejsou zdaleka tak vysoké, jak jsme si mysleli.

Nabídka orchidejí je nyní skutečně pestrá, mezi ty nejznámější a u nás asi nejprodávanější patří orchidej Vanda, která je velmi atraktivní svým dlouhým stonkem, listy, trsem vzdušných kořenů a hroznem květů. Pochází z Thajska a v přírodě roste vysoko na stromech. Doma nám nejlépe poroste na poměrně teplém a vlhkém místě, například v miniaturním skleníku nebo slunečné zimní zahradě se zvlhčováním vzduchu. Nesvědčí jí přelévání. Dobře se jí kvetina1bude dařit u okna na východ nebo západ. Pokud rostlinu umístíme do skleněné vázy, číše nebo jiné skleněné nádoby, vyniknou i její krásné kořeny.

K dalším rostlinám, které si zaslouží náš obdiv, bezpochyby patří Tacca. Tato rostlina je trochu zvláštní, ale svým způsobem fascinující. Pochází z Malajsie, kde se jí také říká netopýří nebo čertovská květina kvůli černým květům s elegantními převislými tyčinkami. Tato podivná, exkluzivní rostlina, která nám není ještě mnoho známá, bývá dostupná od února do dubna, avšak ne vždy. Pro svůj zdárný růst ale vždy potřebuje teplé a vlhké stanoviště.

kvetina2Kontrast mezi malými květy a velkými hrubými listy je charakteristický pro další velice působivou rostlinu - Streptocarpus. Pochází z Afriky a nyní je i vděčnou kvetoucí pokojovou rostlinou. Od jara do podzimu ze svého středu rozevírá jeden květní stvol za druhým a obrůstá velkými zelenými lehce ochmýřenými listy. Ty se nesmějí rosit, zalévat by se měla do misky, a to tehdy, až je substrát téměř vyschlý. V zimě je potřeba rostlinu umístit na chladné stanoviště. Streptocarpus je dostupný od února do konce října.

Pokud si jednu z takovýchto rostlin pořídíme domů, určitě bychom jí měli najít takové místo, kde její krása vynikne, nejlépe v prostoru, kde bude pouze ona. Květník vybereme jednoduchý, čistých tvarů, nejlépe jednobarevný.

-td-
Foto: Holandská květinářská kancelář

Komentáře

Načítám komentáře...