Nudle podle Karima Rashida

Nudle podle Karima Rashida

První restaurace, kterou v New Yorku navrhl slavný designér Karim Rashid, se jmenuje Nooch a najdeme ji na Osmé avenue. Tento...

První restaurace, kterou v New Yorku navrhl slavný designér Karim Rashid, se jmenuje Nooch a najdeme ji na Osmé avenue. Tento extravagantní interiér byl otevřen na konci léta roku 2004 a hladovcům z celého světa nabízí menu především inspirované Asií.

In značka z downtownu
Značka Nooch se specializuje na asijskou kuchyni. Ale samozřejmě v americkém pojetí, takže žádné stylově čisté menu zde nečekejte. Ani to není záměrem Janice Ong, která „nudlový restaurant“ vlastní. Původně začínala s restaurací a barem nazvaným Tangerine Restaurant ve čtvrti West Village v NYC. Značka Nooch jí dobře funguje v Singapuru, odkud pochází. Takže po čtyřech restauracích tohoto názvu (jeden z nich také navrhoval Karim Rashid) to před několika lety zkusila také v Americe. Kombinace, ze kterých je tato trendy restaurace namíchaná, lze charakterizovat jako: trendy interiér s velmi osobitou atmosférou, chill outová hudba a zdravá a rychlá asijská jídla (nikoliv nepodobná menu M1-M52, která známe z tuzemska). A zapomenout samozřejmě nemůžeme na design od slavného návrháře, který restaurantu zajistí potřebnou publicitu a sledovanost.

Techno-organický svět
Pro Karima Rashida to byla vůbec první práce v NYC, navíc na prestižní adrese v downtownu. A jak komentuje výsledek samotný autor? Rashid svůj interiér Noochu a interpretaci asijské kuchyně označuje za „techno-organický“. „Je to restaurant, který hovoří současným jazykem. Z Asie si bere přítomnost a digitální vnímání světa, komunikaci a hypertrofovanou rychlost nového tisíciletí,“ říká Karim Rashid. Nečekejte tedy kontemplaci a klid charakteristické pro tradiční asijské kultury. Jsme přece v centru pulsujícího velkoměsta.

Future interiéry
Rashidův inovativní design zahrnuje barovou část se skleněnými stěnami, které jsou od stropu až k podlaze. Vše je v interiéru organicky tvarované tak, aby dojem návštěvníků byl především stimulovaný k energii a dynamické atmosféře. Společně s digitální instalací umělce Megana Langa a speciální kolekcí hudby zkomponované pro tuto restauraci (autorem je Karim Rashid společně se skupinou Activaire) jsme ve světě megakulturního mixu, rychlého jídla, digitálních linek a letmých setkání u laptopu. V restauraci se sedí na židlích Butterfly, které Karim Rashid navrhl před několika lety pro italskou firmu Magis. Na podlahách a na zdech se organické křivky proplétají podobně jako nudle v omáčce, kterou vám z místního menu nabídnou. Stěny restaurantu jsou vytvořeny z digitálně potištěných laminátových desek s černým pozadím. Proplétající nudle vás v interiéru nepustí na krok.

Dvojí svět (stačí)
Dva světy, dva přístupy k materiálům a také dvojí vyjádření pocitů… Karim Rashid u restaurace Nooch našel oba póly a s elegancí sobě vlastní je propojil. Chladná „techno" část Rashidova designu je patrná především u vstupu do restaurace. Vstupní fasáda je ze skla a jemného hedvábného závěsu, který je nasvícený různě programovanými neony. Nechybějí samozřejmě tak populární LED diody, které v nekonečně běžícím textu nabízejí kolemjdoucím menu místního kuchaře.

Měkce tvarovaná „organická" poloha interiéru restaurace je vyjádřena svítivě barevnými stěnami, oblými tvary židlí Butterfly a malými stolky, které Rashid do prostoru umístil. „Chtěl jsem, aby restaurace byla jako globální vesnice, plná setkávání všemožných kultur, aby měla doslova kosmický náboj plný lidských technologií a energií, které nás inspirují a obohacují," popisuje svůj záměr Rashid.

O autorovi interiéru
Designér Karim Rashid dnes patří ke špičkovým a respektovaným autorům současného průmyslového designu. Ačkoliv původem není z USA, je všude na světě vnímán především jako americký designér. S nadsázkou bychom ho mohli označit za pionýra amerického designu. Jeho tvorba od roku 1984 zahrnuje širokou škálu od průmyslového designu přes nábytek a kompletní interiéry až po rozličné obaly. Častokrát vystavoval na samostatných i kolektivních výstavách po celém světě. Jeho návrhy jsou zastoupeny v řadě sbírek. Je zakládajícím profesorem katedry designu na University of Arts ve Filadelfii. Karim Rashid pracoval pro firmy, jako jsou například Issey Miyake, Prada, Davidoff, Bozart, Umbra nebo Nambe. Ve světě designu jsou také známé jeho návrhy pro filadelfskou firmu Morimoto.

Povšimněte si: práce s barvami a tvary, střídmého „kosmického“ designu v kombinaci s organickými tvary na podlaze a stěnách.

Nooch Noodle Bar
Klient: Nooch Noodle Bar, New York / Janice Ong, majitel
Design: Karim Rashid Inc., New York: Karim Rashid + Dennis Askins
Architekt: O'Neil Langan Architects PC, New York
Management stavby: Vanguard Construction and Development Co. Inc., New York
Audiosystém: Sound Investment Audio, Chicago
Osvětlení: Levy Lighting Inc., New York

-var-
Foto: Brian Park / studio Karim Rashid

Komentáře

Načítám komentáře...