Pracujeme doma

Pracujeme doma

Počítačová síť umožnila spojení s celým světem, takže u některých zaměstnání je úplně jedno, zda sedíte v kanceláři nebo doma....

Počítačová síť umožnila spojení s celým světem, takže u některých zaměstnání je úplně jedno, zda sedíte v kanceláři, nebo doma. Výhod to má hned několik. Zaměstnavatel ušetří za náklady spojené s vaším pobytem ve firmě a vy naopak získáte pohodlí, které poskytuje domov. Stačí si tady jen vytvořit ideální podmínky pro práci.

Kromě klidného prostředí to je především pracovní místo. Jeho vzhled se odvíjí od prostorových možností a také nároků na pracovní prostor.

Prostor
Nejjednodušší a nejvýhodnější je zřídit si pracovnu v samostatné místnosti. Tehdy si můžeme dopřát pracovní místo odpovídající přesně našim požadavkům. Základem je stůl s dostatečně velkou pracovní deskou, oceníme možnost nastavení výšky, případně i sklonu desky. Tvar závisí na parametrech místnosti, může být klasicky rovný nebo do tvaru písmene L, zajímavé a praktické jsou rohové varianty. Úložné prostory situujeme v blízkosti pracoviště, jsou-li otevřené, neměly by být vystaveny přímému dennímu světlu. Za úvahu stojí kontejnery s nejrůznějšími pořadači, případně boxy na kolečkách apod.

Nemáme-li k dispozici vlastní pracovnu, pak zřizujeme pracoviště v nejméně frekventovaném místě bytu. Může to být nika, roh místnosti, případně celá její část apod. V úvahu bereme také charakter místnosti. Je známo, že není vhodné zřizovat pracoviště v ložnici, kde bychom měli navodit odpočinkovou atmosféru. Pro pracovnu najděme raději místo ve společenské části, například v polyfunkční místnosti (obývací pokoj s kuchyní), vhod může přijít například i galerie apod. Základem úspěchu je dostatečný přísun denního světla a možnost větrání.

Je nasnadě, že mnozí z vás si postesknou, že v nevelkém bytě nemají samostatný kout, nicméně i tehdy bychom se měli pokusit najít řešení. Tam, kde není místa nazbyt, může přijít vhod například deska integrovaná do obývací stěny (samozřejmě na jejím okraji), případně můžeme použít menší stolek, se kterým lze snadno manipulovat apod. Existují také pracoviště schovaná do skříně. Tehdy stačí otevřít jen její dveře a pracovní místo máme k dispozici.

Centrum dění
Pracovní stůl společně se židlí patří k nejdůležitějšímu vybavení pracoviště. V současné době jsou v kurzu stoly se subtilní konstrukcí, k výrobě se používá kov nebo dýhy dřeva, dopřát si můžeme také stůl s koženým čalouněním. Materiál vybíráme podle vkusu, důležitá je jeho snadná údržba, zejména pak pracovní desky.

Sedíme-li u pracovního stolu několik hodin denně, je velmi důležité zvolit správnou pracovní židli. Základnu by měl tvořit pětiramenný kříž (nikdy ne 4 ani 6 ramen!), zpravidla opatřený kolečky, která vybíráme podle typu podlahové krytiny. Sedák a opěra zad musí být výškově nastavitelné, komfort zvyšuje opěra hlavy, která by měla být výškově i čelně polohovatelná, a područky, u nichž také oceníme možnost nastavení, a to výškově, čelně i bočně.

Správné sezení zajišťuje opěrka zad v bederní části. Tady totiž musí být vždy pevná a tvarovaná. Záda by jí měla být obepnutá, existují modely se speciálním mechanizmem umožňujícím přesné nastavení rádiusu. Jinak širokou bederní část mají totiž muži i ženy. Dalším bodem zajišťujícím pohodlné sezení je měkký dosed. Ten zaručuje plynový píst, který je už standardně u většiny kancelářských židlí. Takzvaná synchromechanika umožňuje opřít se do opěrky, aniž by se automaticky zvedl sedák, který by tlačil na nohy. Ty zůstanou proto v původní poloze, takže se neodkrvují a uživatel se cítí pohodlně.

Z hygienického hlediska je pak výhodný snímatelný potah. Zpravidla bývá z pružné látky a velmi snadno se nasazuje i sundává. Pokud jím není židle vybavena, pak bychom měli dbát na prodyšnost potahové látky a její snadné povrchové čištění.

Náš tip
Pro ty, kteří se nechtějí zabývat nastavováním židle, existují modely se speciálním mechanizmem, který automaticky podle váhy sedícího upraví přítlačnou sílu opěrky zad. Tím je bederní oblast zaopatřena podle potřeb, výšku sedáku si pak snadno uživatel upraví pomocí klasické zvedací páky.

Když máme málo místa:
Vytvořme pojízdné pracoviště. Instalujme nástěnné police pro uložení psacích potřeb, dokumentů, knih ad. Najděme stůl s kolečky, který může sloužit jako jídelní, pracovní, konferenční apod. Podle potřeb ho budeme přesouvat z místa na místo.
-td-
Foto: archiv

Komentáře

Načítám komentáře...