Milánské ohlédnutí I.

Milánské ohlédnutí I.

Jako každý rok, i letos jsme navštívili italský Milán - hlavní město nábytkového designu. Přinášíme první ze dvou ohlédnutí za...

Jako každý rok i letos jsme zavítali do italského Milána - hlavního města nábytkového designu. Nyní tedy pro všechny, kteří tento veletrh nenavštívili, přinášíme první ze dvou ohlédnutí za veletrhem Salone Internazionale del Mobile.

Nové výstaviště
Schází se tady celý svět designu. Všichni o Milánu mluví. A letos poprvé na novém výstavišti. Odjíždíme natěšení na nový obří komplex ve Rho-Pero.

Na milánském předměstí vyrostl během uplynulých tří let nepřehlédnutelný organicky tvarovaný komplex Fiera od architekta Massimiliana Fuksase. Už z dálky přitahuje návštěvníky svou úchvatnou dominantou – tzv. Plachtou. Kolem této spektakulární zvlněné stavby ze skla a oceli je rozmístěno ještě dalších osm výstavních pavilonů.

Právem se Italové chlubí, že jde o nejlepší výstaviště na starém kontinentu. Jeho autor, architekt Fuksas, o něm mimo jiné říká: „Letiště, nádraží a výstaviště jsou katedrálami jednadvacátého století. Chtěl jsem, aby geometrie výstavního komplexu, především pak čistá organická linie hlavní ulice, charakterizovala celý areál. Okolní pavilony s reflexními kovovými fasádami pak duplikují pohyb lidí procházejících okolo nich.“ Hlavním emblémem je 36 metrů vysoká Plachta, která se stane novým symbolem Milána. Zvlněný baldachýn Plachty je poskládaný z nepravidelných kosodélníkových skleněných částí, odvážnou skleněnou konstrukci spojuje ocelová armatura na štíhlých sloupech. „To vytváří dojem, že se Plachta vznáší mezi nebem a zemí,“ doplňuje architekt.

Ale pojďme dovnitř. Letošní ročník byl zase o něco větší než loňský. Celková výstavní plocha byla bezmála kolem 200 tisíc metrů čtverečních, které zaplnily celkem skoro tři tisíce vystavovatelů, návrhářů a designérů. V Miláně se roztáčejí kola na další rok, prezentují nové kolekce, dojednávají nové kontrakty. Nábytek, design a obchod jsou zdejší svatou trojicí.

Síla designu
Milánský veletrh sám o sobě je přehlídkou síly nebo naopak mírné stagnace a možností současného designu než výstředních a nerealizovatelných návrhů. Ty prezentuje doprovodný Salone Satellite, přehlídka škol a dosud neznámých autorů. Obvykle se ale do Milána jezdí především kvůli prezentacím jednotlivých firem v showroomech, prodejnách a výstavních prostorách Milána. K hlavnímu veletrhu se každoročně konají další doprovodné akce. Letos byly zaměřené na trendy v koupelnách a kuchyních, ale třeba i na téma genderové role a designu. Vybrali jsme to podstatné, i když sebedelší článek nemůže zachytit zdejší atmosféru.

Na doprovodných fotografiích jsme vybrali několik zajímavých novinek v kolekcích progresivních firem, které mají co říci.

Plasty a design
Jerszy Seymour, Konstantin Grcic, Marc Newson, Shin Azumi, Stefano Giovannoni, Jasper Morrison, Naoto Fukasawa, Javier Mariscal, El Ultimo Grito, Eero Aarnio, Toshiyuki Kita... Jednadvacet nových výrobků představila italská firma Magis na letošním Salone Internazionale del Mobile. Jde o výsledek tříleté intenzivní práce na vývoji novinek. Nová prezentace je nazvaná lapidárně Coming Soon. Převažují – jak je u této značky charakteristické – plasty.

Bílý ďábel
Podobně jako loni jsme dále vybrali Edru: opravdového ďábla mezi designovými čerty. Tato značka opět nezklamala, tentokrát ovšem v bílé. Dominantní barva letošní Edry? Bílá. Všechny kousky od Francesca Binfarého: Flap (2000), Damier (2002) a On the Rocks (2004) byly letos nekompromisně bílé. Stejně jako Corallo armchairs (2004) od Fernanda a Humberta Campanových - Vermelha (1998) a Jenette (2005). Bílá byla i Traagova židle Mummy (2005). Stánek Edry navrhoval - jako ostatně vždy - Massimo Morozzi, použil mimo jiné systém Paesaggi Italiani... jak jinak: v bílé.


Co bylo dalšího k vidění na veletrhu Salone del Mobile? Mnoho zajímavého, tradičního i překvapivého, ale na to se podíváme až ve druhém poohlédnutí...

-var-
Foto: archiv firem a Cosmit, pořadatel Salone del Mobile

//28. ročník mezinárodního veletrhu nábytkového designu Salone del Mobile, Milán
5.-10. dubna 2006, Rho-Pero, Itálie
Doprovodné výstavy: Eurocucina, FTK-Technology for the Kitchen, EIMU, International Bathroom Exhibition, Salone Satellite
http://www.cosmit.it

Komentáře

Načítám komentáře...