Tvář vaší podlahy

Tvář vaší podlahy

Zařízení domova návštěvám ledacos napoví o vašem přístupu k životu. A nemusíte vlastnit novinky z posledních kolekcí prestižních...

Zařízení domova návštěvám ledacos napoví o vašem přístupu k životu. A nemusíte vlastnit novinky z posledních kolekcí prestižních zahraničních firem, postačí drobnost – obraz, židle nebo třeba koberec. Ostatně jeho správnou volbou můžete výrazně ovlivnit nejen pojetí interiéru…

Ať už zvolíte koberec ode zdi ke zdi, nebo kusový, utkaný z přírodních či syntetických materiálů, pestrobarevný anebo v přírodních barvách, s jeho použitím získáte domů jak tepelný, tak i zvukový izolant, takže při pozdním návratu domů už nemusíte chodit po špičkách.

Volba materiálu
Většina z nás sice pouhým okem nerozezná přírodní materiál od syntetického, nicméně prozradí to cena. Tradiční, ručně vázané koberce vyráběné z vlny nebo hedvábí (případně několika přírodních materiálů najednou) jsou dražší a pořizují si je především ti, kteří dávají přednost originálu. Vlastnímu vázání koberce předchází spředení a několikanásobné barvení výhradně přírodními barvivy. Po dokončení se vlas sestříhá na potřebnou výšku, praním se zbaví zbytků barev, poté se napne a suší. V naší republice jsou k dostání nejčastěji koberce z Nepálu, Íránu, Afghánistánu, Pákistánu, Číny, Indie a Turecka.

Neprahnete-li právě po originálu, pak stejnou funkci zastanou strojově vázané koberce vyráběné ze syntetických materiálů, nejčastěji akrylu, nylonu, případně kombinací materiálů. Oblíbené jsou nejen pro širokou škálu barev a kreativní pojetí vzorů, ale zároveň kvůli snadné údržbě a bezpochyby i příznivé ceně.

Jak vybírat
V momentě, kdy navštívíte specializovanou prodejnu, buďte připraveni na několik všetečných otázek, které však pomohou prodejci poskytnout vám přesně to, co hledáte. Ujasněte si prostor, kde bude koberec sloužit, a zároveň změřte velikost místnosti. Rozhodněte se, zda si pořídíte celoplošný, nebo kusový koberec a popřemýšlejte o vhodné barevnosti. Berte v úvahu, že rozměrné motivy tmavé barvy koberec opticky zmenšují, drobný a světlobarevný dekor ho naopak zvětšuje. Obecně platí, že do menších prostor volíme světlé odstíny, do velkých si můžeme dovolit i tmavší barvy. Poslední nezbytnou nutností jsou finanční možnosti, které zároveň hodně napoví o volbě materiálu.

Údržba
Ručně vázané koberce se vysávají jen po vlasu bez použití kartáčů v sací hlavici a neklepou se přes tyč. Politý koberec ošetřujeme vhodnými přípravky a ihned sušíme na vzduchu. Koberce utkané z vlny je nutné před vysátím ušlapat.

Syntetické koberce můžeme vysávat běžným způsobem, nevadí jim ani údržba mokrou cestou, menší kusy dokonce můžeme prát v pračce.

Pryč se skvrnami
• Vylité pivo nebo víno odstraníme směsí vody a lihu.
• Kapky inkoustu odstraníme acetonem.
• Na krev platí studená mýdlová voda.
• Marmeládu a čokoládu vyčistíme směsí glycerínu a vaječného žloutku.

Víte, že…
Životnost koberce je dána poměrem množství vláken k výšce vlasu.

-td-
Foto: Archiv In

Komentáře

Načítám komentáře...