Trend: vestavěné skříně

Trend: vestavěné skříně

Vestavné skříně nejsou novinkou dnešní doby, v posledních letech však zažívají skutečný boom. Není divu, při praktickém řešení se...

Vestavěné skříně nejsou novinkou dnešní doby, v posledních letech však zažívají skutečný boom. Není divu, při praktickém řešení se do jejich útrob vejde netušené množství věcí, přitom nepřekážejí a své okolí nehyzdí.

IndecoNa první pohled působí vestavěné skříně vlastně velice jednoduše. Základ dveří je tvořen ocelovým nebo hliníkovým rámem, do něhož je zapuštěna požadovaná výplň – lamino, dřevo nebo dýha, dále zrcadla, případně čiré, mléčné nebo barevné sklo. Ocelový rám vyjde levněji, hliníkový je dražší, nabízí méně barevných variant, ale má větší nosnost.

Otevírat, nebo šoupat?
Vývoj se nevyhnul ani způsobu otevírání vestavěných skříní, a tak si vybere opravdu každý. Klasické otevírání dopředu dnes patří k těm nejméně atraktivním, zvolit můžete dveře posuvné, zlamovací, kdy se dveře skládají do harmoniky, nebo i kombinaci několika způsobů.

Materiály
Jedničkou mezi materiály je hliník. Ten je totiž oproti jiným materiálům výrazně lehčí, pevnější, odolnější, trvanlivější a nenáročný na údržbu. Navíc používání hliníkových rámů je takřka neslyšitelné. Hliníkové profily vynikají i jednoduchým a praktickým tvarováním.

Ráj za dveřmi
IndecoPokud zvolíte praktické řešení útrob vestavěných skříní, budete si úklid doslova užívat. Věci tam schované mají svou logiku a jsou přehledné. Běžný metr vestavěné skříně se dá pořídit od šesti tisíc korun, ale cena se dále odvíjí nejen od materiálu, ale i od způsobu otevírání a zejména od vnitřního vybavení. Na něm byste však neměli šetřit. Raději zvolte levnější materiál na výrobu skříně, ale kouzlo vestaveb je právě v důmyslném vnitřním uspořádání. Zásuvky, drátěné koše, věšáky na kravaty a na kalhoty, sklopné tyče, umožňující zavěšení oděvů i do výšky 210 cm, to vše cenu zvyšuje, zvolíte-li ale vnitřní vybavení z pevného plastu, můžete ji relativně snížit. Chromovaný kov naopak patří mezi dražší varianty. Vnitřní vybavení si navíc nemusíte objednávat od výrobce skříně, ale můžete jej zakoupit v obchodech s nábytkem nebo doplňky, kde jejich pořízení přijde na několik stovek. Pozor však na rozhodnutí, kdy si necháte vyrobit levnější rám třeba od truhláře a dveře i posuvné systémy si vyberete u specializovaných výrobců. Na amatérsky zvolený korpus už často dveře nejdou nasadit. Atraktivitu vnitřního vybavení zvýšíte zabudovaným osvětlením, zejména podsvícení zadní stěny zlepší orientaci uvnitř skříně.

Šatna, nebo příčka?
WoodfaceSamostatná místnost pro ukládání věcí představuje ideální řešení. Zde je možné vytvořit stejně přehledný systém včetně mobilních modulů. Odpadá množství dveří a celý úložný prostor je na první pohled přehledný. Dnešní systémy posuvných dveří dokážou zaplnit celou světlou výšku místnosti, a tak se výborně hodí i k praktickému dělení prostoru. Můžeme tak vytvořit šatnu zcela bez stavebních úprav, třeba s prosklenými dveřmi, které ji budou přirozeně osvětlovat. Jsou určeny i pro koupelnu, tady ale musíme volit dveře s vhodným povrchem, nebo lze jimi řešit variabilní propojení kuchyně s obytnou částí místnosti. Můžeme-li vytvořit šatnu v blízkosti malého okna, je to zcela ideální.

-jop-
Foto: Roldor, Indeco, Woodface

Komentáře

Načítám komentáře...