LED diody – světelný zdroj dneška

LED diody – světelný zdroj dneška

Rychlý nástup LED diod způsobil, že si jejich výměny za žárovku běžný uživatel častokrát ani nevšiml. Přitom se s nimi setkáváme...

Rychlý nástup LED diod způsobil, že si jejich výměny za žárovku běžný uživatel častokrát ani nevšiml. Přitom se s nimi setkáváme takřka všude kolem nás. Jejich význam je nepřehlédnutelný.

Původně byla LED dioda jen velmi slabě zářící zdroj světla, proto se používala především jako zdroj osvětlení u navigačních světel, pak díky lepší svítivosti i v dekorativních lampách. O něco později byl jejich svit znovu zdokonalen, a tak jsme se s LED diodami začali setkávat u všech typů osvětlení, tedy i pracovních svítidel.

Proč právě LED diody?
To, že jejich svítivost nebyla původně nijak dokonalá, vynálezce zvlášť neodrazovalo. Důvodem, proč si vybrali právě LED diody, byla jejich dlouhá životnost a úspora elektrické energie. Věděli, že s těmito parametry a vylepšenou svítivostí se stanou ojedinělým zdrojem budoucnosti.

V současné době je jejich životnost až 100.000 hodin (víc jak 10 let provozu!), prohloubila se neporuchovost, odběr elektrické energie je minimální (0,3 W/LED). Návrháři využívají i jejich nízké teploty, a tak je možné k výrobě svítidel používat materiály, kterým doposud vyšší teplota žárovky vadila. Není divu, že se o tyto dokonalé zdroje světla začali více zajímat výrobci.

Široké užití
LED diody lze zakoupit samostatně a měnit je kus za kus (podobně jako žárovku), častěji se ale užívají moduly různých délek, které se skládají podle potřeby vedle sebe. K dostání jsou i kabely s LED diodami integrovanými v různých vzdálenostech.

Běžně se s nimi setkáváme u osvětlovacích těles, a to jak pro interiérové, tak i exteriérové užití, podsvěcují se jimi displeje spotřebičů, velkou využitelnost pro ně designéři nacházejí i v nábytkářském průmyslu. Plochá konstrukce (6 mm) je dovoluje integrovat například do skleněné desky stolu (použil Ingo Maurer), často se nacházejí ve sprchových altánech (výrobky firem Koralle, Hansgrohe ad.). Instalovat je lze samostatně do podlahy, schodišťových stupňů, stěny či stropu, časté využití nalézají v podhledových nikách, působivé jsou za čirými či průsvitnými materiály (sklo, perspex).

Barevné světlo
K dalším kladům LED diod patří možnost volby barvy světla. Existují ve čtyřech barvách – bílé, zelené, modré a červené. Jejich mícháním přes počítačový program získáme miliony barev, které lze pomocí časovače vzájemně měnit, takže vytváříme nejrůznější efekty (tečení barev, stroboskop aj.). Měnit můžeme i intenzitu světla. Na základě zvoleného programu lze k modulům připojit lightsystem manager, s jehož pomocí lze na zeď promítat obrázky, nebo přes video systém manager promítat pohyblivé obrazy (televizní signál, filmy apod.). 


Víte, že:

1.LED = Light Emitting Diodes
2. Napájí se přes 24voltovou trafostanici
3. Používají se běžně nejen v osvětlovacích tělesech, ale i v nábytkářském průmyslu

-td-
Foto: LEDfield, Uni light, Verno light, A.M.O.S. DESIGN, Massive

Komentáře

Načítám komentáře...