Světový design X.: Španělsko

Světový design X.: Španělsko

Po půl roce se vracíme k našemu seriálu průvodců po jednotlivých zemích designu. Tentokrát zamíříme na jih, do Španělska...

Po půl roce se vracíme k našemu seriálu průvodců po jednotlivých zemích designu. Tentokrát zamíříme na jih, do Španělska.

Nábytkářský průmysl patří v současném Španělsku k jedněm z důležitých odvětví místního průmyslu. I když jihoevropská země na poli vývoje a designových inovací nepatří k bůhvíjakým velmocem, přesto dosahuje podle dostupných statistik export nábytku objem někde kolem 1,5 miliardy euro. Celkem je ve Španělsku přes 13.000 továren na nábytek a interiérový design, samozřejmě v různé velikosti. Celkem v této branži pracuje kolem 140 tisíc lidí, z nichž více než polovina působí v nábytkářském a dřevozpracujícím průmyslu. Hlavními trhy, kam se španělský design především exportuje, je Francie, Portugalsko, Velká Británie, Německo, Itálie a USA. Tolik suchá řeč čísel vycházející z údajů španělského ministerstva obchodu.

Španělsko & design
Současný španělský design, hlavně na poli nábytku, charakterizuje rozmanitost stylů a přístupů: od dekorativních přes klasicky uměřené až po současné avantgardní a nekonvenční výstřelky. Pro nás je důležité, že Španělé se každoročně účastní také milánského veletrhu, na kterém se prezentují nejnovější trendy a novinky. Celkem zde každoročně několik desítek španělských designérů a vystavovatelů ukazuje, co nového na domácí scéně. Ačkoliv u nás si pod označením španělský design pravděpodobně moc konkrétního nepředstavíme, na milánském veletrhu bývá jejich národní expozice jednou z největších.

Španělský design & nábytek
Jedním z velkých španělských výrobců designového nábytku je Alpuch Mobiliario, který produkuje dvě hlavní linie nábytku: klasický a moderní designový. Dalším je například Antonio Almerich, firma pojmenovaná po svém zakladateli a výkonném řediteli. Pro něho navrhují slavní španělští designéři, jako například Miguel Milá, Oscar Tusquets, André Ricard nebo Carlos Riart. Všichni patří mezi průkopníky poválečného designu ve Španělsku a všichni mají ve své vlasti dobré renomé nejen mezi odbornou veřejností.

Miguel Milá (1931) je jedním z nejznámějších španělských designérů. Patří ke generaci, která s navrhováním začínala těsně po druhé světové válce, v padesátých letech, a de facto založila moderní tradici nábytkového a produktového designu ve Španělsku. José Corredor-Matheos, autor monografie o tomto designérovi, jeho práci charakterizuje slovy „citlivá přiměřenost. „Je perfektně vybalancovaná mezi klasickým výrazem, pravdivostí a nadčasovostí,“ píše v knize.

Další slavnou značkou, která je k dostání i na tuzemském trhu, je Nanimarquina, pojmenovaná po své zakladatelce a kreativní ředitelce Nani Marquině (1952). Ta vystudovala průmyslový design na barcelonské univerzitě a v roce 1986 založila vlastní továrnu. Dnes jde o slavnou značku, která se zabývá navrhováním a výrobou bytového textilu a především pak velmi výtvarně pojatých koberců.

Protože milánský veletrh se neúprosně blíží, doporučujeme – samozřejmě kromě návštěvy italských expozic – věnovat pozornost také například španělské scéně. Tento letmý pohled na design v jihoevropské zemi dává tušit, že je rozhodně o co stát. Více informací o španělském (především nábytkovém) designu najdete na www.muebledeespana.com/milano.

-var-
S použitím zahraničních materiálů 
Repro: MUEBLE DE ESPANA

Související články:
Světový design IX.: Konstantin Grcic
Světový design VIII.: Patricia Urquiola
Světový design VII.: Terence Conran
Světový design VI.: Campanovi
Světový design V.: Thorsten van Elten
Světový design IV.: Finsko II.
Světový design IV.: Finsko
Světový design III.: Belgie
Světový design II.: Francie
Světový design I.: Skandinávie poprvé

Komentáře

Načítám komentáře...