Architekti & design ruku v ruce

Architekti & design ruku v ruce

Když se architekti pustí do oblasti designu, může to dopadnout různě. Vybrali jsme tři aktuální projekty, které úspěšně spojují...

Když se architekti pustí do oblasti designu, může to dopadnout různě. Vybrali jsme tři aktuální projekty, které úspěšně spojují architekturu a design.

Nouvel v Miláně
Samozřejmě kde jinde začít než na nedávno skončeném veletrhu nábytku a designu v Miláně (podrobně jsme přímo o Miláně informovali zde a zde). Slavný francouzský architekt Jean Nouvel navrhuje také design. Na letošním milánském Salone del Mobile byl mimo jiné představený jeho nový koncept moderního bydlení. Jean Nouvel pod označením Corian® Nouvel Lumieres připravil výstavu obytného prostředí (kuchyně, ložnice, koupelna a obývací pokoj), vše vyrobené z corianu. Nouvelův futuristický koncept s propracovaným osvětlením má v reálném měřítku ukázat především nové materiálové pojetí a možnosti interiérového designu ve spojení s tímto moderním plastem. Corian® Nouvel Lumieres má odrážet filosofii „jednoduchosti“ a vytvořit prostředí citlivé ke kontextu a funkci interiéru. Jean Nouvel patří k nejlepším světovým architektům, kteří určují moderní architekturu, realizoval stovky staveb, je držitelem celé řady cen… i proto byl jeho bílý minimalistický interiér středem pozornosti.

Steven Holl ve Španělsku
Druhou novinkou je ocenění stavby od Stevena Holla, který v rámci celosvětové sítě Design hotels™ na konci loňského roku získal za hotel Loisium cenu European Hotel Design Award. Vítězové osmi kategorií byli vybráni z nově otevřených hotelů, které začaly fungovat v rozmezí od června 2005 do června 2006. Nejúspěšnějším hotelovým konceptem se stal Hospes Palacio de los Patos ve španělské Granadě, který byl zvolen i nejlepší hotelovou rekonstrukcí loňské sezóny. V kategorii nově postavených hotelů porotu zaujal extravagantní rakouský hotel Loisium od architekta Stevena Holla. Nejlepší interiéry (především baru a restaurace) má podle poroty hotel duoMo v italském Rimini od designéra Rona Arada, který byl oceněn také za nejlépe pojaté lobby a veřejné prostory. Jako nejlepší lázeňský a health hotel byl vybrán balance & spa hotel Mavida v rakouském Zell am See.

Měla jsem sen…
A do třetice opět jedna zajímavá akce z dubnového milánského veletrhu. Architektka a designérka Ilaria Marelli žije a pracuje v Miláně. Po dlouholeté spolupráci s věhlasnou firmou Cappellini v roce 2003 založila vlastní značku Ilaria Marelli design. Ta se nyní zabývá navrhováním průmyslového designu pro velké výrobce nábytku a doplňků. Současně Ilaria Marelli přednáší design na Polytechnice a na Domus Academy v Miláně. V dubnu 2007 v rámci své plánované výstavy I had a dream! na milánském veletrhu uvedla několik novinek, které stojí za pozornost. Stylizovaná rostlina – věšák v několika barevných variantách je navržen buď ve stojací variantě, nebo se dá upevnit na zeď. Použití tohoto věšáku bude především v restauracích a dalších veřejných interiérech. Do hotelového pokoje se naopak bude hodit velmi precizně provedená skládací lampa Nemo. Ilaria Marelli říká: „Chci svými návrhy vyjádřit nejen estetický obsah projektu nebo dané věci, ale jde mi také o určitou poetiku věcí.“

Většinou je velmi zajímavé, když se architekti pustí do designu a navrhování v jiném měřítku, než jsou stavby. Tři příklady, které jsme si z poslední doby vybrali, to jen dokazují.

-var-
Foto: Corian®, Ateliers JeanNouvel, archiv

Komentáře

Načítám komentáře...