Kuchyně v rustikálním stylu

Kuchyně v rustikálním stylu

Když přišli majitelé novostavby do kuchyňského studia, aby si nechali vyrobit linku na míru, měli už určitou představu o tom, jak...

Když přišli majitelé novostavby do kuchyňského studia, aby si nechali vyrobit linku na míru, měli už určitou představu o tom, jak by měla vypadat. Kuchyňská linka měla mít dva zkosené rohy, v jednom z nich umístěný dřez, v druhém varná deska, odsavač par si přáli teleskopický a celá kuchyně měla být ve výrazně rustikálním stylu.

Představy a realita
V kuchyni měla pevné místo pouze lednice, a to nalevo od vstupu do místnosti. V kuchyňském studiu majitelce doporučili vyvýšenou troubu, neboť její umístění pod varnou deskou by znamenalo ztrátu celé rohové skříňky, a tím menší úložný prostor. Při tomto uspořádání se pak ukázalo jako problematické umístění požadovaného teleskopického odsavače. Při rozměru rohové skříňky 76 x 76 cm nebylo možno vedle ní už umístit niku, okno v místnosti pak vycházelo příliš blízko a plánovaný odsavač přes ně přesahoval. Byl jim tedy doporučen odsavač komínový.

Kompromis
V době, než byly dokončeny elektrické a vodní instalace, porovnávali majitelé další návrhy a nakonec se do kuchyňského studia vrátili s novou představou. Varná deska byla přesunuta doprostřed stěny vlevo od vchodu a trouba umístěna pod ni. Nabízela se zde tedy možnost vyměnit sousední zkosený roh za ostrý, zlepšila by se tak obslužnost trouby. Majitelé však trvali na dvou zkosených rozích, což je zde ke škodě věci, neboť takové umístění ubírá okolní prostor. Odsavač byl vyměněn za komínový, který je vzhledem k rozměrům místnosti a frekvenci vaření vhodnější. Estetickým vylepšením nového návrhu majitelů je bezpochyby polička se zábradlíčkem na konci kuchyňské linky a půlkulatý bar - tato sestava linku zajímavě ukončuje.

Konkrétní podoba linky
Korpus kuchyně je z laminované dřevotřískové desky v dekoru třešně, dvířka jsou masivní březová, také mořená do třešně, pracovní deska je z lamina v dezénu mramor Salome. Kvůli půlkulatému baru je celá pracovní deska ohraněná páskem ABS, celek tak působí čistě a elegantně. Pokud jde o uspořádání kuchyně, nalevo od dveří vedle lednice je policová skříňka a nad ní skříňka pro volně stojící mikrovlnnou troubu. Na tuto část navazuje varné centrum se sklokeramickou varnou deskou, troubou a odsavačem par širokým 90 cm. V této části linky je zkosený roh a v něm policová skříňka, pak u okna volná pracovní plocha, pod níž je také policová skříňka a zásuvka pro příruční kuchyňské náčiní. V dalším zkoseném rohu je nerezový dřez značky Franke a vedle něho myčka nádobí. To je opět trochu nepraktické, pokud to prostorové podmínky dovolují, neměla by být myčka hned vedle zkosené skříňky, protože při vyklopení zbývá u dřezu prostor široký asi jen 30 cm, což je velmi málo v případě, že potřebujeme například předmýt nádobí a podobně. Myčka je široká 60 cm, protože jde o čtyřčlennou rodinu. Bar tvoří rohová skříňka s dvířky se slepými panty a půlkulatou nikou vybočující kolmo k linii linky do prostoru kuchyně. Ukončen je multifunkčním sloupem s úchyty na skleničky a skleněnou poličkou. Horní skříňky linky jsou plné nebo prosklené čirým sklem. Z praktického hlediska možná chybí v kuchyni kontejnery a více zásuvek, i když to se ukáže až při plném provozu.

Světlo nesmí chybět
V každé kuchyni je velmi důležité osvětlení. Centrální světlo na osvětlení pracovních ploch samozřejmě nestačí, majitelka má navíc ráda hodně světel, v kuchyňském studiu jí tedy navrhli osvětlení pracovních ploch rampami ve dvou úrovních. Jedna je ve tvaru „L“ a vede nad okny, její výška byla definována světlostí oken, nad barem bylo nutno rampu snížit, v původní výšce by nepůsobila dobře a navíc by také neplnila dostatečně svou funkci.

Ve výsledku je kuchyně pěkná a působí uceleným a harmonickým dojmem.


Dana D. Daňková
Foto: www.kuchynevancura.cz

Komentáře

Načítám komentáře...