Kuchyně v modré a medové

Kuchyně v modré a medové

Modrá barva je symbolem klidu a odpočinku, na první pohled by se tedy mohlo zdát, že se do kuchyně příliš nehodí. Avšak v...

Modrá barva je symbolem klidu a odpočinku, na první pohled by se tedy mohlo zdát, že se do kuchyně příliš nehodí. Avšak v kombinaci s medovým odstínem hnědé můžeme docílit velmi příjemného dojmu.

Správně zvolené barvy
To se podařilo mladým manželům, kteří zařizovali kuchyni v novostavbě svého rodinného domu. Nevtíravá kombinace jemné modré a barvy medové olše působí harmonicky a útulně. Výraznými akcenty jsou zde modrá deska stolu i pracovní deska, vše doplňují modré doplňky. Navíc tato barevnost umožňuje kuchyni čas od času jednoduše obměnit předměty v sytých výrazných barvách, například temnější červené, tmavé žluté nebo v menší míře i v zelené. Jako zajímavý doplněk zde působí nerezové spotřebiče, neboť nerez přirozeně ladí s modrou barvou a se dřevem tvoří zajímavý kontrast.

Umění kompromisu
Kuchyňská linka je dělaná na míru a manželé si ji navrhovali sami. Pro kuchyni byl vymezen předem daný prostor, což vždy trochu určuje zařízení. „Měli jsme místnost a do ní jsme vymýšleli kuchyni, i když by to možná mělo být spíš obráceně,“ říká majitelka a dodává: „Řekli jsme si, že chceme mít sporák tady uprostřed, mikrovlnka měla být u zdi, a lednice naopak hned za vstupními dveřmi, aby nebyly vidět, když se otevřou. Myčka je samozřejmě umístěna podle odpadu.“ Tato volba přesto není náhodná. Je blízko dřezu, aby se do ní snadno skládalo nádobí, okolo jsou snadno udržovatelné materiály a také dostatek volného prostoru pro manipulaci s nádobím. Obecně platí, že by myčka nikdy neměla být vedle zdi, protože v takovém případě se ani při sebevětší opatrnosti nezabrání ušpinění sousední stěny. Kuchyně je tedy sice uspořádaná spíše podle toho, co prostor dovoloval, ale vybavena je prakticky a promyšleně. Na jejím zařizování spolupracovali majitelé s truhlářem. Postupem doby vzniklo několik variant. Manželé si navrhli spodní skříňky, truhlář spočítal, které budou široké 60 a které 80 cm, pak navrhl horní skříňky a zakončení kuchyně nad nimi. Majitelé zvolili rozložení prosklených a plných dvířek. Dvířka jsou vyrobena z MDF desek potažených fólií v dekoru medové olše, některé horní skříňky mají ve dvířkách vsazené sklo.

Komfortní vybavení
Napravo od vstupu je vestavěná lednice s mrazákem, majitelka si ji přála, a proto bylo nutné pořídit novou, protože původní, s oblými dvířky, nebylo možné zabudovat. Mikrovlnná trouba je také vestavěná. Původně měl na jejím místě být robot, ale nakonec je uklizen ve spodní skříňce. Pracovní deska kuchyně je dostatečně dlouhá a velká. „Tady mělo být místo na pečení, aby se sem vešly plechy a všechny pomůcky, jenže já už nepeču, není čas,“ směje se majitelka. Většina spodních skříněk je se zásuvkami s plnovýsuvem a tichým dorazem. Velké zásuvky by měly mít nosnost až 40 kg. Praktické jsou také přihrádky v zásuvkách, které vyrobil truhlář na míru podle přání majitelky. Přihrádky se dají snadno vyndat, a zásuvka se pak lépe uklízí. Nerez přihrádky nečernají a dají se mýt i v myčce. Kování i nerez přihrádky jsou od firmy Blum. V zásuvkách bez přihrádek je vložen speciální materiál, který zabraňuje volnému klouzání kuchyňského náčiní, poklic a jiných menších předmětů po dně. Umělá hmota s mírným reliéfním vzorem se vyrábí v několika odstínech a dá se koupit například v Ikea. Nízká příruční spíž je výsuvná, hodí se především na oleje, šťávy nebo čaje a další věci, které se používají relativně často a je dobré je mít stále při ruce. „Koš na odpadky je pod dřezem, koše na tříděný odpad nemáme, třídíme jen PET lahve, a ty odnášíme rovnou do garáže, kde je skladujeme a pak jednou za čas odvezeme do kontejneru.“

Několik tipů na závěr
I když byla kuchyně pečlivě vymýšlena, i tak se objevily drobné chyby. Například výsuvná potravinová skříň je hned vedle skříňky s dvířky. Jestliže je však skříň špatně dovřena, dvířka nelze otevřít... „Byla sice možnost udělat takzvaná dvojitá dvířka, takže by se otvírala najednou, jenže hned vedle je myčka, a v tom případě by dvojitá dvířka byla nešikovná,“ vysvětluje majitelka. Také je nutné vzít v úvahu, že fólie na MDF deskách nesnáší horký, vlhký vzduch a páru a může se odlepovat. Například horkovzdušné trouby musí mít dobře doléhající dvířka. Pomůckou při uklízení je bezesporu ochranný pásek na sokl linky, který zabraňuje zanášení nečistot do mezery mezi soklem a podlahou, a ta se tak snáze udržuje.

Dana D. Daňková
Foto: Dana D. Daňková

Komentáře

Načítám komentáře...