Sedm experimentů současného bydlení

Sedm experimentů současného bydlení

Minulý týden začala v německém Vitra Design Museu zajímavá výstava věnovaná současnému bydlení. Intervence a zásahy designérů...

Minulý týden začala v německém Vitra Design Museu zajímavá výstava věnovaná současnému bydlení.

Intervence a zásahy designérů do architektury a celkového charakteru kampusu slavné nábytkářské firmy Vitra ve Weilu jsou tématem výstavy, kterou nyní prezentuje Vitra Design Museum. Kurátoři oslovili určující a nepřehlédnutelné osobnosti současného světa designu. Takže na výstavě, která trvá do září, jsou k vidění práce Jurgena Beye, Ronana a Erwana Bouroullecových (psali jsme o nich zde), Fernanda a Humberta Campanových z Brazílie (jejich profil si přečtěte zde). Na výstavě se podílí také designérka a současná hvězda Vitra Home Collection Hella Jongerius (přečtěte si podrobněji o této kolekci zde), dále pak architekti Greg Lynn, Jürgen Mayer H. a Jerszy Seymour (o něm jsme psali před dvěma lety zde).

Tato výstava ukáže jiný, experimentální pohled na současné bydlení. V projektu „MyHome“ Vitra poskytla světovým designérům především mladší generace příležitost realizovat své individuální vize: futuristicky orientované instalace, které nově „zabydlí“ daný prostor a zároveň vytvoří unikátní výpověď o současném pojetí a chápání designu.

Prvním objektem a instalací je již vlastní vstup do celého Vitra Design Musea, kde bratři Campanovi vytváří velice jemnou a až exoticky vyhlížející instalaci. Jurgen Bey pracuje s papírem a vytváří velmi křehký a z papíru vystavěný prostor. Vzniká tak poetické pracovní i relaxační prostředí, které zkoumá úzkou hranici mezi potřebou zcela individuálního, či naopak zcela otevřeného a velkorysého místa. Pro tento prostor navrhl Jurgen Bey také sérii nábytku.

Designér Jerszy Seymour si nechal v Berlíně postavit laboratoř a své interiérové objekty a nábytek během několikatýdenní práce natáčel na video. Tento „film“ je součástí expozice. Instalace Helly Jongeriusové je lehce provokativním popudem směrem k užívání barev v prostoru. Textilní, 3D barevná paleta umožňuje sledovat vliv a možnosti užívání barev při vytváření prostor. Pro svůj projekt si prostor stávající kavárny vybral berlínský architekt Jürgen Mayer H. Pomocí grafických elementů na zdech a podlahách vytvořil zcela nový interiér vně stávajícího prostředí. Architekt a losangeleský rodák Greg Lynn je známý především díky radikálnímu použití počítačů pro svou tvorbu. Zde vytvořil na základě techniky počítačově generovaných forem futuristický interiér. Krajinu tvořenou moduly zdí a sedáků. Ta je obydlena roboty, jejichž fiktivní životy v této krajině popisuje animovaný film. Erwan a Ronan Bouroullecovi pomocí textilních panelů vytváří mobilní a dočasný prostor – útočiště, určené k relaxaci a odpočinku, sebereflexi a regeneraci. Projekt MyHome nenabízí pouze tip na interiérové řešení barev, materiálů, charakteru, ale také velmi inspirativní a křehký pohled na uvažování o prostoru, zvycích a našich potřebách. Zároveň ukazuje, kam směřuje současný design.

Výstava Sedm experimentů současného bydlení
Vitra Design Museum, Weil am Rhein
14. 6. – 16. 9. 2007

-var-
S použitím podkladů Vitra
Foto: archiv

Více na www.design-museum.de

Komentáře

Načítám komentáře...