Světový design XIV.: Louise Campbell

Světový design XIV.: Louise Campbell

Dánská designérka Louise Campbell patří k mladým autorům nastupující generace. Narodila se v Kodani v roce 1970 v rodině dánského...

Dánská designérka Louise Campbell patří k mladým autorům nastupující generace. Narodila se v Kodani v roce 1970 v rodině dánského otce a britské matky. Díky tomu také vyrůstala v obou zemích. Dvojjazyčné zázemí a zkušenost z odlišných kulturních prostředí jí při vstupu na mezinárodní scénu bezesporu pomohly.

Po studiu na londýnské College of Furniture (dokončila ji v roce 1992) se vrací zpátky do rodného Dánska a pokračuje ve studiu průmyslového designu na Denmarks Design School (zde končí v roce 1995) a o rok později si v Kodani zakládá vlastní studio. Zde také dodnes pracuje. Čím dál větší pozornost, kterou Louise Campbell věnují prestižní média, svědčí o tom, že úspěšně. 

Louise Campbell se soustřeďuje především na navrhování nábytku a světel, ale její studio pracuje i na dalších projektech v oblasti produktového designu a interiérů. Mezi její klienty nyní patří slavné firmy, jako je například Louis Poulsen, Zanotta, HAY, Royal Copenhagen, Holmegaard, Stelton, Muuto, Interstop, ale třeba i dánské ministerstvo kultury.

A jaká je vlastně tvorba Louise Campbell? Co zaujme na první pohled a co ji odlišuje v záplavě tisíců jiných? Její práce jsou hravé a experimentální. Není to jen specifický cit pro tvorbu objektů každodenní spotřeby, ale také její práce s materiály a výrobními procesy, kterým často dává nové směry. V její tvorbě najdeme kombinaci skandinávského racionalismu a ženskosti, ale jak o ní říkají teoretikové designu, je to možná i dvojí národnost, co se promítá do tvorby této dánsko-britské designérky.

Tak je na jednom z pomyslných konců židle Prince Chair z roku 2002, navržená pro firmu HAY, kde Louise Campbell zkombinovala velmi osobitý výraz s doslova extrémními high-tech výrobními postupy.

A naproti tomu je její studio vyhlášené tím, že se podílí i na nízkorozpočtových projektech
a aktivitách. Kromě toho se Louise zabývá kurátorstvím a navrhováním výstavních projektů, z těchto aktivit jmenujme například velmi zajímavý projekt ‘Walk the Plank’ (přečtěte si o něm více na www.walktheplank.dk). Při něm během předchozích sedmi let spolupracovala třicítka nábytkových designérů a 60 výrobců, kteří umožnili vznik unikátních designových návrhů.

Pro svoji tvorbu stanovila několik základních pravidel, z nichž to hlavní „vše je možné“ doplňuje víra v to, že „pro každé rozhodnutí musí být velmi pádný důvod“.

Aktuální tvorba Louise Campbell zahrnuje návrhy židlí, stolů, skříňových systémů, lamp, skla, ale i šperků nebo městských instalací.

–var–
S použitím zahraničních podkladů
Foto: Louise Campbell Studio
Více také na www.louisecampbell.com  

Související články:
Světový design XIII.: Marcel Wanders
Světový design XII.: Illka Suppanen
Světový design XI.: Verner Panton
Světový design X.: Španělsko
Světový design IX.: Konstantin Grcic
Světový design VIII.: Patricia Urquiola
Světový design VII.: Terence Conran
Světový design V.: Thorsten van Elten
Světový design IV.: Finsko
Světový design III.: Belgie
Světový design II.: Francie
Světový design I.: Skandinávie poprvé

Komentáře

Načítám komentáře...