S rostlinami k větším výkonům

S rostlinami k větším výkonům

Pokojovky se staly běžnou součástí našich domovů. Uklidňují nás, jsou krásným doplňkem a mají i příznivý vliv na naši psychiku a...

Pokojovky se staly běžnou součástí našich domovů. Uklidňují nás, jsou krásným doplňkem a mají i příznivý vliv na naši psychiku a zdraví. Domov bez květin není domov, alespoň ne útulný. Archeologické nálezy dokonce prokázaly, že se pěstovaly v Pompejích už před dvěma tisíci let. Jejich popularita v průběhu staletí neustávala, v 19. století se pěstování květin stalo módní záležitostí a v šedesátých letech 20. století pronikly hrnkové rostliny i do kanceláří.

Věděli jste, že lidé, kteří jsou v kanceláři obklopeni pokojovými rostlinami, jsou méně náchylní k nemocem, výkonnější, odolnější vůči stresu a že je práce víc baví? Příznivý vliv rostlin na zdraví zaměstnanců potvrdila řada výzkumů. Studie prováděná po

dobu dvou let v norském Oslu jednoznačně prokázala, že napomáhají snížit celkovou vyčerpanost o 20 %, bolest hlavy o 30 %, pocit sucha, bolesti v krku a suchý kašel o 30 % a vysušování pleti o 25 %. Další lékařská studie ukázala, že během šesti měsíců od rozmístění hrnkových rostlin poblíž monitorů počítačů klesla celková nemocnost personálu z 15 na 5 % a po pěti letech se stabilizovala na 5,6 procenta.

Duševní pohoda
Hrnkové rostliny podporují pozitivní pracovní atmosféru a motivují nás k lepším výkonům. Navíc nám pomáhají lépe zvládat stresové situace a redukovat běžné obtíže, jako vyčerpanost, bolest hlavy a podráždění slizničních membrán. Podněcují kreativitu a schopnost koncentrace.

Zelené tipy
Přinášíme vám několik tipů na hrnkové rostliny vhodné do kanceláří. V experimentu zaměřeném na odolnost vůči škůdcům, schopnost odstranit
chemické látky z ovzduší a nároky na pěstování dosáhly nejlepších výsledků následující.

Do vstupních hal kancelářských budov, hotelů, sportovních, nákupních center, ale
i prostornějších místností v samotných interiérech jsou vhodné palmy. Připomínají nám exotiku vzdálených zemí, vytvářejí pozitivní atmosféru a pocit zabydlenosti. Mezi ty s nejlepšími vlastnostmi patří Phoenix roebelenii, Chamaedora seifrizii, Chrysalidocarpus lutescens a Rhapsis excelsa. Optimálním místem pro ně je světlé, ale nikdy slunečné stanoviště.

Dracaena patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, a to zejména kvůli exotickému vzhledu a nenáročnosti. Hodí se do velkých budov, kancelářských prostor i škol. Vhodné jsou například dracény skupiny deremensis s širokými pruhovanými listy. Při zálivce dbejte na to, aby květináč nestál nikdy ve vodě a kořenový bal nikdy úplně nevyschnul, v létě rostlinu pravidelně přihnojujte a roste. Interiéry kanceláří osvěží i další odrůdy – např. ‘Massangeana‘ nebo ‘Song of India‘.

Fíkusy pomáhají čistit vzduch a navíc jsou odolné vůči škůdcům. Vyhledávané jsou i díky své rozmanitosti. Mohou být převislé, popínavé, stromkovité, s velkými či drobnými listy. Celkem jich roste na světě kolem dvou tisíc druhů. Do kanceláře si pořiďte například Ficus binnendijkii ‘Alii‘. Prospívá mu pokojová teplota a pravidelná zálivka – v létě dvakrát, v zimě jen jednou týdně – ale pozor, nikdy by neměl stát ve vodě. Z hlediska schopnosti odstraňovat z ovzduší škodlivý formaldehyd je z fíkusových rostlin nejlépe hodnocen Ficus elastica. Kromě pozitivních účinků na ovzduší je to velmi dekorativní rostlina, která se krásně vyjímá v květináčích, mísách a velkých nádobách.

Spathiphyllum, známý také jako lopatkovec, se uplatní vždy, když hledáte vhodnou rostlinu do interiéru. Díky své zásobárně vody je vhodný k osvěžení vzduchu. Jsou mu vlastní i jiné kvality, které z něj činí jednu z nejoblíbenějších interiérových rostlin. Je výborný v pohlcování alkoholu, acetonu, trichlorethylenu, benzenu a formaldehydu. Bude spokojený v interiérech s pokojovou teplotou a snáší i hůře osvětlená stanoviště.

Při vybírání rostlin do kanceláře nezapomínejte ani na své oblíbence. Ty sice nemusejí mít tak výborné výsledky v čištění kancelářského klimatu, zato skvěle působí na lidskou psychiku. Zbavují stresu, přináší pocit radosti, uklidnění a harmonie, který během práce všichni potřebujeme.

-td-
Foto: Holandská květinářská kancelář

Související článek:
Zeleň pro domácnost i kancelář

Komentáře

Načítám komentáře...