Slavný modernista zve na návštěvu

Slavný modernista zve na návštěvu

Designér Bruno Mathsson zemřel sice před dvaceti lety, ale jeho víkendový dům má stále co říct. Nechte se tedy pozvat na návštěvu.

  <p>
      <a href="/userdata/images/17465v_2.jpg" rel="imagebox-artg">
          <img style="WIDTH: 200px; HEIGHT: 151px" alt="" hspace="10" src="/userdata/images/174602.jpg" align="right" vspace="5" border="0" /> </a>Narodil se na začátku minulého století a zemřel přesně před dvaceti lety. Zdálo by se, že ta doba je tak vzdálená, že Bruno Mathsson nemá dnes již co říct. Není to pravda, protože jeho obrovský rozhled a především spojení práce designéra a architekta do jednoho díla je dodnes aktuální. Těžko o něm říct, že je představitelem severského nebo skandinávského designu, protože to byl právě on, kdo díky svému cestování a širokému záběru začal propagovat a tvořit v mezinárodním stylu. Zveme vás do jeho víkendového domu ve Frösakullu, který navrhl pro sebe a svoji ženu Karin. <br />


Zajímavé spojení mezinárodních vlivů i cit pro materiály a koncepci prostoru jsou dodnes v tomto proskleném letním domku patrné. Pro objasnění toho, z čeho Bruno Mathsson při tomto návrhu vycházel, je důležité několik návratů do historie.

Ideálně v propojení s přírodou
V roce 1948 Bruno Mathsson a jeho žena Karin Mathsson navštívili USA, kde se potkali s celou řadou architektů a designérů (například to byli Frank Lloyd Right, Eliel a Eero Saarinen, Charles a Ray Eamesovi a další).

Mathsson vždy vnímal své návrhy nábytku v celkovém spojení s prostorem, kde bude umístěn. „Místnost, prostor, nábytek… to vše spolu musí být v souladu, musí to spolu hrát,“ říkal. Proto je dnes obývací pokoj víkendového domu manželů Mathssonových ve Frösakullu vlastně takovým modelem v měřítku 1:1. Jasnou ukázkou toho, jak by podle skandinávské tradice měl prostor a architektura vypadat. Klidné, tvarově jednoduché, s dostatkem světla. Takové jsou už na první pohled prostory tohoto jednoduchého domku. Celá jedna stěna je prosklená, aby dovnitř mohlo světlo a v letních měsících se vnitřní prostor přirozeně propojil s okolní přírodou.

Bruno Mathsson výborně kreslil, takže často a rád sedával na terase, na sobě měl lehké plátěné kalhoty a skicoval. Ať už nové kusy nábytku nebo nějaké další interiéry.

„Podle mne by měl ideální pokoj být nějak propojený s přírodou. Měl by umožňovat kontakt,“ říkal už jako mladý, začínající designér. Byl samouk odchovaný časopisy a knihami, a přesto ve své práci dosáhl skvělých výsledků. Naslouchal přírodě, hledal ergonomická řešení, prostorové koncepty i spojení designu s architekturou. Tím se zapsal nejen do dějin architektury, ale posunul dál i nábytkový design.

Jeho víkendový dům, do něhož jsme vás dnes pozvali na prohlídku, demonstruje všechny tyto principy. Je vzdušný, promyšlený, jednoduchý, a tím i levný. Při právě nadcházejícím jaru je pro mnohé z vás určitě inspirující. A třeba vám v něčem napoví při rekonstrukci chaty nebo jiného víkendového bydlení. I v tom je síla šedesátých let.

Bruno Mathsson (1907-1988) patří k významným designérům severského modernismu. Proslavil se především nábytkovým designem, ale jeho architektonické návrhy a interiéry jsou dodnes obdivované po celém světě.

-var-
Foto: Arkitekturmuseet Bruno Mathsson

Komentáře

Načítám komentáře...