Wiel Arets – sympaťák ze světa designu a architektury

Wiel Arets – sympaťák ze světa designu a architektury

Patří k nejvýznamnějším nizozemským architektům a designérům. Navrhuje domy, hodiny, ale nyní i novou koupelnovou řadu.

  <p>
      <a href="/userdata/images/18629v_arets1.jpg" rel="imagebox-artg">
          <img style="WIDTH: 200px; HEIGHT: 228px" alt="" hspace="10" src="/userdata/images/18623arets1.jpg" align="right" border="0" />
      </a>A ta stojí za to… Wiel Arets přijel do Prahy 9. dubna představit novou koupelnovou kolekci Alessi dOt&nbsp;připravenou pro značku Laufen. Premiéra proběhla v industriálním komplexu La Fabrika. Wiel Arets inspiraci hledal v Japonsku a v každém kusu jeho nové koupelnové série je patrný nekonečný obdiv k vodě – čistému a průzračnému živlu, který je pro něho symbolem síly a relaxace. Kolekci Alessi dOt tvoří 72 kusů keramického a sanitárního vybavení koupelny, umyvadla, klozety, bidety, vany, sprchové vaničky, dále nábytek a doplňky, které byly speciálně pro tuto řadu vyvinuty. Z pohledu geometrie je výraznější a na první pohled se liší od klasických romantických křivek typických pro řadu Il Bagno Alessi One. Pojmenování dOt (tečka) je odvozeno od kulaté prohlubně tvaru kruhu a tedy připomínající tečku, která zdobí prakticky všechny kusy nábytku a keramiky v rámci celé kolekce, která je zároveň zcela funkčním prvkem, jakousi tečkou nad písmenem „i“ této nezvyklé koupelny. </p>

Odpočiňte si!
„Všechny prvky byly navrženy především tak, aby vyzývaly k odpočinku. Základní koupelnové prvky s jasnou geometrií – kruhy, krychle a skleněné povrchy – uvolňují smysly a z jednotlivých komponent vyzařuje klid a mír,“ řekl Arets na pražské přednášce. „Nahromadění jednotlivých komponent je založeno na individuální síle každé ze součástí. Každá musí sloužit svému účelu, aniž by svým působením překonala celek,“ řekl dále.

Podle názoru Alberta Alessiho je tato kolekce obklopena aurou beztíže, která je pro design současných produktů dosti neobvyklá. Je krásnou ukázkou toho, že architektura může i dnes přinášet originální řešení. Koncept pro všechny smysly připravili architekti Jan Němeček a Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj.

Nizozemský architekt Wiel Arets se narodil v roce 1955 v Heerlenu. Vystudoval Technickou univerzitu v Eindhovenu (studium ukončil v roce 1983). V následujícím roce založil v Heerlenu svůj vlastní ateliér IR Wiel Arets Architect & Associates, v roce 1996 se ateliér přestěhoval do Maastrichtu. V osmdesátých letech poměrně hodně cestoval po Rusku, Japonsku, Evropě a Americe, což mimo jiné ovlivnilo konečnou tvář kolekce Alessi dOt. V letech 1986 až 1989 Arets přednášel na fakultách architektury v Amsterdamu a Rotterdamu. V devadesátých letech byl hostujícím profesorem na Columbia University a Cooper Union v New Yorku, Berlage Institute v Amsterdamu, Hochschule für Angewandte Kunst ve Vídni a Royal Danish Academy of Fine Arts v Kodani. V roce 1995 se stal děkanem prestižního Berlage Institutu v Rotterdamu, kde působil do roku 2002. Byl jmenován profesorem na University of Arts v Berlíně. Je autorem celé řady staveb nejen v Nizozemsku, ale i v dalších zemích světa. V oblasti designu navrhl loni pro značku Laufen luxusní kolekci Alessi dOt, kterou nyní představujeme na tuzemském trhu.

Kompletní portfolio Wiela Aretse najdete na http://www.wielaretsarchitects.nl/.  

-var-
S použitím zahraničních zdrojů
Foto: Laufen & Alessi

Komentáře

Načítám komentáře...