3D tapety: Co to je? Seznamte se...

3D tapety: Co to je? Seznamte se...

Tapety se letos vrátily na scénu v plné kráse, a to doslova. Nabraly na kráse, jsou odolnější a teď jsou dokonce i ve 3D...

Tapety jsou jedním z tradičních způsobů dekorování stěn interiérů, ovšem zažité zůstávají pouze papírové, textilní či umělohmotné pásy s pravidelně se opakujícím potiskem či jemným povrchovým vzorem, například hrubými textilními vlákny a podobně.

Tapety s plastickým designem

Tyto druhy jsou v současnosti doplněny takzvanými 3D tapetami s výraznými reliéfními vzory buď tištěnými, které působí plasticky, raženými nebo prostorovými, které se upevňují na stěnu. Podle druhu pak záleží, zda jde o pás, který se lepí klasicky na stěnu, nebo se k podkladu prvky připevňují jednotlivě.

Jedním z typů 3D tapet jsou tapety s plasticky působícím tištěným vzorem, který je vždy ucelený a neopakuje se neustále na stěně, jako je tomu u klasických tapet. 3D tapeta může pokrývat celou stěnu, její část, anebo být jen obrazem na stěně, na stropě bude ale také držet. Tento typ tapet si lze nechat vytvořit na míru jako originální návrh do vlastního konkrétního interiéru, případně zakoupit z limitované značené série.

Podkladem pro tyto tapety nemusí být nutně pouze omítka stěny, lze je aplikovat na dřevo, kov, plast či sklo, některé druhy jsou určeny i pro použití v exteriéru. Povrch těchto tapet je hladký nebo má strukturu jemnější či hrubé omítky.

Tapeta v prostoru

Dalším typem 3D tapet jsou skutečně prostorové objekty, které mohou, stejně jako bežná tapeta, změnit náš interiér k nepoznání. S klasickou tapetou mohou mít společné i pravidelné opakování určitých motivů, nemusí tomu však tak být. Tento typ 3D tapety trojrozměrných tapet tvoří obvykle keramické prvky s bílou či kovovou glazurou, které jsou velmi variabilní, protože se na podklad připevňují samostatně. Mají různé tvary a lze je libovolně vzájemně kombinovat. Jejich instalace je vcelku jednoduchá – na zeď se upevňují podle typu podkladu hřebíky nebo vruty, pro přesnější uchycení se používá silikonové lepidlo. Podkladem pro tento typ tapet může být omítka, sádrokarton, dřevo, ale třeba i klasická tapeta, jejímž dekorem můžeme vhodně doplnit design trojrozměrných tapet.

Obecně lze říci, že se moderní designové 3D tapety hodí spíše do moderních interiérů, společenských prostor – knihoven, kaváren, kanceláří a podobně.

3D tapety

Návrat listrové glazury

Keramické 3D tapety jsou vyráběny takzvanou listrovou technikou. Listrovaná keramika není novinkou dnešní doby, pochází už ze starého Egypta. Keramická hmota získá požadovaný tvar v sádrové formě, po usušení a upravení prvku dochází ke glazování. Následně je vypalována v takzvané redukční atmosféře, to znamená, že 3D tapetyplyny v peci jsou ochuzeny o kyslík. Uhlík, vodík a dusík mají pak tendenci vázat na sebe kyslík obsažený v oxidech glazury, mění tak jejich chemické složení, a tím i její barvu. Výsledkem jsou velmi neobvyklé, jemně měňavé, perleťové odstíny.

V konkrétním případě zmíněných 3D tapet je žádaný konečný odstín některých z barevných kovů – zlatý, platinový, měděný a podobně. Tato technologie byla krátkodobě používána v období secese, nyní se k ní vrátil u nás výtvarník David Piršč, a jím navržené 3D tapety jsou u odborníků i zákazníků pokládány za jedny z nejzajímavějších. Díky nim lze interiér dekorovat v jakémkoli stylu, od stroze moderního až po hravý.

-Dana D. Daňková-
Foto: 3Decor design, Nábytek Říha

Komentáře

Načítám komentáře...