Opravdu umíte nakoupit povlečení?

Opravdu umíte nakoupit povlečení?

Koupit si povlečení není přece žádná věda, tak proč se takovému tématu vůbec věnovat? Právě proto, že to tak úplně jednoduché není...

Na první pohled by se mohlo zdát, že si jako Evropané budeme podobní nejen fyziognomicky, ale také zvyklostmi. Ale není tomu tak. V rozměrech povlečení tedy doslova. Není jednoduché se zorientovat.

Někdo tento problém třeba ještě neřešil. Řeknete, proč taky? Jsme jako lidé zhruba stejně vysocí i objemní (až na výjimky). Lůžka se vyrábějí rovněž ve více méně standardních rozměrech, tak proč si dělat vrásky s mírami povlečení? Protože je těch číselných údajů mnoho a jsou skutečně značně odlišné! Stačí vyrazit kousek za hranice a přivézt povlečení k nám domů.

Správný rozměr

Jestliže si nevšimnete rozměrů, nemusí povlečení padnout našim standardním polštářům a přikrývkám. Tedy povlečení na polštář zcela jistě. Záleží jen na tom, kterým směrem jste se za hranice vydali. Zjednodušeně by se dalo říct, že vám budou centimetry chybět nebo přebývat. A někdy nemusíte ani vyjíždět z České republiky, stačí nakupovat přes internet nebo ze zásilkových domů.

A co polštáře?

Polštáře z dob našich babiček 90 x 90 cm odvál čas. A možná není ani tak vzdálená budoucnost, která odzvoní i naší nynější tradiční míře polštářů 70 x 90 cm, neboť lékaři ze zdravotního hlediska doporučují nejen speciálně ergonomicky tvarované, ale vůbec menší polštáře, které nezasahují pod záda. V našich končinách zatím nejčastěji spočinete na polštáři o rozměrech 70 x 90 cm a schoulíte se každý pod svou přikrývkou 135 x 200 cm. Oproti tomu například Němci běžně vystýlají své postele polštáři o rozměrech 80 x 80 cm a přikrývkami 140 x 200 cm.

Jak jsou na tom Francouzi?

Ti si zpravidla lebedí na polštářích 65 x 65 cm a pod jednou společnou přikrývkou nejméně 200 x 200 cm. Nejde však jen o Francouze, běžně se s těmito rozměry setkáte v přímořských státech, zejména středomořských, kde nebudete potřebovat klasickou silnější přikrývku, ale v horkých dnech si vystačíte s něčím, co vypadá téměř k nerozeznání od prostěradla. Kultury se různě prolínají, a tak není divu, že narazíte i na další odlišné rozměry povlečení.

Nejsme jen průměrní

Je třeba pamatovat také na dlouhány, kteří potřebují poněkud nadstandardní rozměry - prodloužené délky, ale objevíte i zkrácené a různé povlaky na malé polštářky. Docela dobře se u nás etablovalo povlečení švédské značky Ikea - polštáře 50 x 60 cm a přikrývky 150 x 200 cm. Přinesla totiž nejen zajímavou, cenově dostupnou a širokou nabídku povlečení, ale zároveň i kompletní sortiment lůžkovin. Pronikají k nám však také rozměry povlečení na polštáře 50 x 70 (75) cm. Protože je dnes stále častější vyparádit lůžka více polštáři, ani ne pro spaní, ale jen tak pro odpočinek a ozdobu, můžete je mixovat. Od drobných polštářků 40 x 40 cm, 50 x 50 cm až po atypické dlouhé „nudle“.

Šťastnou ruku při výběru

-das-
Foto: Ikea, www.jolis.cz, www.stella-ateliers.cz 

Komentáře

Načítám komentáře...