Předsíň: Stylový vstup do vašeho soukromí

Předsíň: Stylový vstup do vašeho soukromí

Nemáte-li po příchodu domů kam pověsit bundu a odložit boty, je nejvyšší čas na změnu. Je třeba správně nadimenzovat úložný prostor.

Při navrhování úložných prostor vycházíme z půdorysu a velikosti místnosti. Obecně se doporučuje zvolit takový nábytek, který pojme alespoň jeden svršek každého člena domácnosti, přitom by mělo zbýt místo ještě pro oděvy a boty návštěvy.

Dostatek místa

Nejjednodušší situaci mají ti, kteří mají k dispozici dostatek místa. Praktickým řešením je samostatná místnost zřízená hned u vchodových dveří. Slouží k úschově veškerého venkovního oblečení, a to jak na zimní, tak i jarní a podzimní období. Interiér se zařizuje podobně jako šatní skříň, nechybí tedy tyče na ramínka, háčky, police na boty a přihrádky na zimní oblečení (šály, rukavice, čepice ad.). Nemůžeme-li si takovou místnost dopřát, pak zkusme najít místo pro vestavěnou skříň. Bude praktickým doplňkem, který nebude překážet, a instalujete-li na dveře zrcadlo, získáte opticky větší prostor.

Prvorepubliková hala

Ve stavbách z první republiky se na vstup do soukromí hledělo mnohem velkoryseji, nežli tomu bylo v následujících letech. Tehdy architekti navrhovali zpravidla velkorysou vstupní halu, jejíž půdorys byl nejčastěji čtvercový či obdélníkový a která spojovala společenskou a soukromou část bytu. Sloužila nejen k odkládání svršků a obuvi, ale zároveň i jako „čekárna“. Proto k jejímu standardnímu zařízení patřilo sofa či křesla s menším odkládacím stolkem, nechyběl popelník a plivátko. Sezení sloužilo i pro příjem hostů, které majitel nechtěl pozvat dál do bytu. V současné době se k tomuto pojetí předsíně znovu vracíme. K zařízení mj. patří prostornější sedátko, které využíváme nejčastěji při obouvání a zouvání. Jeho tvar a rozměr vybíráme s ohledem na půdorys vstupu a mělo by vypovídat o vkusu majitelů. Můžeme se proto odvážit a vybrat některý z designových kousků, které zaujmou na první pohled. Velký prostor dovolí instalovat i některý ze zajímavých lustrů.

Není-li k dispozici samostatná šatna, pak k uložení svršků volíme některou z předsíňových sestav. Ty sestávají z háčků na pověšení bund, tyče na ramínka, zásuvek, prostorné odkládací police na klobouky, čepice, rukavice a menší police na klíče, kartáče na šaty apod., nesmí chybět zrcadlo a botník.

Malá předsíň

Složitější situaci mají majitelé menších bytů. Pro ty jsou sestavy, které pojmou dostatek svršků a zároveň šetří místo. Patří sem ty typy, jejichž část se otáčí, otevírá, uzavírá, posouvá apod. Do extrémně malých předsíní se hodí jednodušší řešení. Zpravidla to je kratší tyč, nad kterou je menší police na odkládání čepic, šál ad., vhod přijdou i samostatné věšáky.

V malých prostorách bychom měli uplatnit i několik pravidel optických triků, které místnost zvětší. Patří sem zrcadlo, které zároveň bude sloužit pro kontrolu při odchodu z bytu. Na stěny použijme světlé odstíny, případný dekor se řídí tvarem místnosti.

Botníky

Výběr úložného prvku pro odložení bot se odvíjí od počtu párů v domácnosti a možnosti jeho umístění. Boty by neměly být uloženy přes sebe, vyndávání i ukládání má být snadné, aby se zbytečně nešpinily. Ideální je tmavý botník, na kterém nejsou vidět nečistoty, které ulpívají na botách a opadávají. Vhodné je i nerezové provedení, popřípadě jakýkoliv materiál, který lze snadno omýt a vydrží každodenní zacházení.

Výběr solitérního věšáku

  • Zjistěte, zda se vejde na místo, kde má sloužit.
  • Soustřeďte se na počet kusů, které pojme. Měly by odpovídat alespoň počtu osob v domácnosti.
  • Vyzkoušejte stabilitu.
  • Nebojte se odvážného tvaru a výrazné barvy.

-zal-
Foto: Magis, Studio vasta, Cappellini

Komentáře

Načítám komentáře...