Pokoj pro hosty: Jak ho zařídit?

Pokoj pro hosty: Jak ho zařídit?

Kam uložit návštěvu? Je-li to vítaná návštěva, pak se budeme snažit uložit ji co možná nejlépe. Ideální situace je, když pro ni budeme mít vyhrazenou jednu místnost…

Chcete se rychle zbavit návštěvy? Pak pokoj, ve kterém budou přespávat, zařiďte nepohodlně, neprakticky a nevkusně. Příště už raději budou spát doma. V opačném případě udělejte maximum pro jejich pohodlí.

Host na jednu nebo několik nocí má zcela odlišné požadavky na bydlení. K přespání potřebuje jen několik kousků. Zda použijete vyřazený nábytek, nebo koupíte nový, už záleží na vašich finančních možnostech.

Postel pro sladké sny

Nejdůležitějším prvkem v pokoji pro hosty je kvalitní postel. Ideální je pro dvě osoby, velikost místnosti pak určuje její rozměr. Na pár nocí postačí dvěma osobám i šíře 160 cm, standardních 180 cm je kvalitní postel na celý rok. V menších pokojích se bude hodit rozkládací sofa. Varianta s integrovanou matrací určenou jen pro spaní a samostatnými polštáři pro sezení patří sice k finančně náročnějším, zajistí však zdravý a dostatečně vydatný spánek - a kdoví, kdy sami využijete příležitosti a uvítáte možnost schovat se před partnerem...

Pro odpolední relax pak přijde vhod pohodlné křeslo, případně chaise longue, k dispozici můžete dát návštěvě také menší televizor či rádio s přehrávačem CD.

Další vhodné vybavení pokoje

K dalšímu nezbytnému zařízení patří skříň s několika ramínky a zásuvkami, které návštěva ocení, zdrží-li se na víc než jednu noc. Vhod přijde i pracovní stůl, který nemusí mít úložný prostor, zato dostatečně velkou pracovní plochu. Opominout bychom neměli přípoj k internetu, k sezení postačí kterákoliv židle, nikdy se tady totiž nebude sedět dlouho.

Speciálně v tomto pokoji bude praktický některý ze solitérů, na který může uživatel odkládat věci. Ideálně němý sluha, určený přesně k této činnosti, který kromě ramínka na kalhoty a sako může mít misku na odložení hodinek a šperků, držák kravat apod. Zastat ho ale může i věšák. Hledejme variantu, která pojme hodně věcí a nepřekáží. Zpravidla to jsou závěsné typy nebo nástěnné modely.

Drobnosti, které nesmí chybět:

 • zrcadlo
 • hodiny a budík
 • ramínka ve skříni
 • papír a tužka, může být i kalendář
 • ručník a toaletní potřeby (pasta, mýdlo, šampon, toaletní papír, k dispozici můžete mít připravený i nový kartáček na zuby)

Pohodovou atmosféru zajistí osvětlení

Při plánování osvětlení volíme několik světelných okruhů. Zřizujeme centrální světlo, jehož úkolem je osvětlit celou místnost tak, aby se v ní obyvatel pohyboval bezpečně, a doplňková svítidla. Nezapomeňme na lampu na pracovním stole a u lůžka, popřípadě v blízkosti relaxační zóny (křesla, sofa apod.). Příjemnou pohodovou atmosféru navodí stojací lampa nebo nástěnné modely.

Dokonalé soukromí

Je zcela běžné, že k hostinskému pokoji náleží také koupelna. Nemusí být velká. K rychlé očistě těla potřebujeme nevelký sprchový kout a umyvadlo, součástí místnosti může být i toaleta. Zařízení by mělo být v první řadě účelné, hledejme tedy nadčasové provedení, které může mít i komprimované tvary.

Tipy na zařízení závěrem

Vybírejte

 • skladebné zařízení (tj. stohovatelné židle, rozkládací stoly)
 • nábytek s kolečky (stolky můžeme využít k více účelům)
 • potahové látky s povrchovou úpravou, která zamezuje usazování nečistot či rychlému vsáknutí tekutiny

Zařizujte

 • v neutrálních odstínech, které doplňte jemnou pastelovou barvou v teplém nádechu
 • materiály, které lze snadno udržovat (laminát, dřevo, plast)
 • nadčasovými tvary. Ne každý se může cítit dobře obklopen sklem a nerezem anebo vyřezávanou pelestí a vyšívanými dečkami

-zal-
Foto: www.profimedia.cz, Ikea, archiv

Komentáře

Načítám komentáře...