Jak zkrátit dlouhé úzké prostory? Barvy pomohou...

Jak zkrátit dlouhé úzké prostory? Barvy pomohou...

Místnosti typu dlouhé úzké nudle zrovna nejsou tím ideálem, který se dobře zařizuje. Proto se může hodit pár praktických tipů od bytové architektky, jak zařízení takových prostor zvládnout.

Volba barev, výmalba, tapety, směr kladení podlahových prvků, snížení stropu, výběr nábytku, osvětlení a dekorací. To vše lze využít k zútulnění místnosti nestandardního tvaru. My se dnes zaměříme na optické zkracování místnosti za pomoci barev.

Na boční stěny patří světlé barvy

V dlouhém, úzkém a stísněném prostoru bychom se měli omezit na použití maximálně světlých barev. Dobrou službu nám prokáže čistě bílá, která odráží maximum světla a výborně souzní se všemi chladnými odstíny barevné palety. Společně nám tak pomohou pocitově stísněný prostor opticky „otevřít“. Stěny vymalované studenými barvami totiž opticky ustupují do dálky a rozestupují se do šířky. Barevně tónovaným stěnám bude slušet sametová holubičí šeď nebo elegantní Chodba, kuchyněpísková. Jemné a světlé pastelové odstíny na bočních stěnách úzký prostor ozvláštní, dodají mu atmosféru a současně opticky pomohou korigovat jeho handicap. Komu se snad zdá kombinace ledově bílé s chladnými odstíny příliš neosobní a sterilní, může zkombinovat měkce lomenou bílou nebo smetanovou na převažujících plochách s nadčasovou teple béžovou.

Čelní stěny potřebují tmavší barvy

K optickému zkrácení příliš dlouhého a úzkého prostoru nám nejlépe poslouží čelní stěna. Právě na ni totiž každému instinktivně padne zrak hned po vstupu, je přirozeným cílem cesty a magnetem pozornosti. Toho je třeba při návrhu interiéru důsledně využít. S jednoduchým konceptem a moderním stylem bude dobře rezonovat výmalba v sytém teplém odstínu. Výborně budou vypadat elegantní odstíny kaštanově a čokoládově hnědé, švestkově modré nebo ostružinově fialové. Pokud čelní stěna nabízí větší celistvou plochu bez dveří, oken nebo výklenků, je optimální využít decentní vodorovné pruhy, tzv. tón v tónu, ke zvýšení optického účinku. Velmi dekorativního výrazu dosáhneme za pomoci vzorované tapety. S ohledem na stísněný prostor je vhodné volit drobnější vzory, které svým měřítkem odpovídají rozměrům čelní stěny. Pokud jsou v ploše stěny kvalitní dýhované dveře nebo masivní dřevěná křídla rámovaná profilovanou zárubní, necháme je samozřejmě vyniknout. Při rekonstrukci staršího bytu s omezeným rozpočtem můžeme naopak původní dveře v rámci renovace nechat opticky „zmizet“ za pomoci barevného nátěru v odstínu výmalby nebo polepem tapetou pokračující na navazující stěně.

Obývací pokoj, jídelna, polifunkční prostor

Podlaha je vhodná světlá

Podlaha v dlouhém a úzkém prostoru by měla být rozhodně světlá. Pro pocit stability ale nejméně o odstín tmavší než stěny. Praktická, hladká a nenáročná na údržbu je lakovaná masivní dřevěná podlaha, která prostor opticky zateplí a výrazně zútulní.

Chodba, schody, posuvné dveře, podlahová svítidlaKladení vlysů, parket nebo prken volíme vždy zásadně napříč, aby vzor podlahy úzký prostor přirozeně opticky rozšířil. Pokud se jedná o chodbu, na kterou sousední místnosti navazují bez prahů, je vhodné pokračovat s podlahovými prvky v nastaveném směru kladení. Pokud chceme dřevěnou podlahu zateplit kusovým kobercem, zásadně se vyhýbejme dlouhému a úzkému běhounu, který na nepříznivé proporce prostoru zbytečně upozorňuje a dále je násobí.

Celoplošný koberec ve světlém odstínu s praktickou smyčkovou vazbou a melírovaným vzorem nám zajisté prokáže lepší službu. Kdo se obává náročné údržby koberce v chodbách nebo frekventovaných prostorech, může zvolit odolné koberce z přírodních sisalových nebo kokosových vláken.

Vysoký strop v dlouhé místnosti rozhodně snížit!

Pokud je dlouhý a úzký prostor navíc ještě výrazně převýšený, velmi se přimlouvám za jeho snížení sádrokartonovým podhledem. Nejenže zkoriguje jednu z jeho slabin, ale především mu dodá moderní vzhled a při správné dimenzi výkonu zapuštěných svítidel také skvělou světelnou atmosféru. Zlaté pravidlo platné pro standardně vysoké místnosti praví, že strop by měl zůstat bílý. V sousedství lehce tónovaných stěn překrásně vyzní a spolu s elegantně vestavěnými svítidly se strop doslova „rozsvítí“.

Mezi další osvědčené, typicky designérské triky vedoucí k optickému snížení příliš vysokého stropu patří instalace závěsného lustru. Ten svým rozměrným stínidlem nebo několika dekorativními rameny nastaví nový pocitový horizont celé místnosti. V dlouhé a převýšené chodbě by však uplatnění tohoto pravidla vedlo pouze k dlouhému „lesu“ závěsných kabelů a ponuré klášterní atmosféře. Zde je instalace podhledu nevyhnutelná.

Pokud je strop jen nepatrně vyšší a do větších stavebních zásahů se nám nechce, může opět pomoci barva. Jemné zatónování stropu ho pomůže nenápadně pocitově snížit. Výborně vypadá nějaký netuctový barevný odstín, který na strop plynule „přejde“ z navazující stěny.

A co si počít s úzkými prostory dál? Vhodné je jejich rozčlenění. Jak? To nám bytová architektka poodhalí příště...

-Ing. arch. Veronika Haroldová, Dům a zahrada 5/2010-
Foto: www.profimedia.cz, Prima TV z pořadu Jak se staví sen, archiv

Tip na další zajímavé články
  • Jak zařídit dětský pokoj
  • Jak opticky snížit místnosti
  • Kuchyňské linky a pracovní desky
  • Tipy a triky, jak financovat rekonstrukci
  • Zahradní nábytek...

    ...a dřevostavby jako hlavní téma přináší červnové číslo časopisu Dům a zahrada, které je v prodeji od 19. 5. 2010.

Komentáře

Načítám komentáře...