O proměně části dvora na okrasnou odpočinkovou zahrádku začali majitelé uvažovat při rekonstrukci bývalého výminku na moderní bydlení. Stavba byla zachována obrysově, aby zůstal patrný selský styl včetně fasády zvenku i zevnitř. Vyměněna tak byla jen okna. Z toho pak vycházeli i zahradní architekti – manželé Pěchoučkovi, kteří byli přizváni k realizaci nové zahrady.

Místo zeleniny trvalky a letničky

„Než jsme to tady upravili, měla tu babička zeleninovou zahrádku,“ říká majitelka a pokračuje: „Pro zahradní architekty jsem se rozhodla, protože jsem chtěla, aby tohle místo bylo hezké v každém období. A také měla být celá tahle část kompaktní, součástí návrhu tedy byla i dlažba, tvar terasy a doplňky.“ „Domluvili jsme se, že zahradu navrhneme ve vesnickém stylu, aby navazovala na druhou, hospodářskou část dvora, oddělenou plotem,“ vysvětluje ing. Ľubica Pěchoučková. „Pro řešení celého prostoru jsme vytvořili dva návrhy, jeden se zaoblenými liniemi, druhý s hranatými, majitelé nakonec zvolili ten s pravoúhlými liniemi. K tomu jsme se přikláněli i my, protože se jevil jako přirozenější ke stylu domu. Přímé linie se však projevují jen ve tvarech zpevněných ploch, záhony jsou již zaoblené, působí tak přirozeněji. V zadním traktu zahrady zůstala studna, a protože ji nelze schovat, alespoň jsme ji potlačili a zkrášlili, aby splynula co nejlépe s okolím.“

Méně znamená více

Požadavkem majitelky byla i bylinková zahrádka s pažitkou, levandulí, oreganem a podobně. Současně si přála trvalky, aby zahrada kvetla průběžně a byla po co nejdelší dobu barevná. „V zahradě měla být i pergola, kterou jsme do návrhů také zakomponovali. Jde o odlehčené konstrukce, které budou sloužit jako podpora pro popínavé rostliny, v tomto případě jde o výrazné vistárie, které jsou zde již vysazené, květů se sice majitelka dočká asi až za dva roky, ale pak ji rostlina bude odměňovat každoročně bohatou záplavou.“

Původně měl být v zahradě bazén, ten nakonec majitelé zamítli, stejně jako zde nejsou ani další stavby a zařízení v zahrádkách obvyklé, [například zahradní domek](http://www.sklenik-expert.cz/zahradni-domky "například zahradní domek") či kryt na bazén, nic tu tedy neruší.

„Malá rozloha umožňuje vysadit více trvalek a okrasných dřevin náročnějších na péči a umístění, dovoluje to i poloha – zahrada je chráněná okolní zástavbou a jsou tu i vzrostlé stromy, to vše zajišťuje pro takové rostliny potřebné mikroklima. Během roku se prostor nejen příliš nepřehřívá, ale především nevymrzá a je chráněný proti náhlým klimatickým změnám. Celkový dojem umocňuje kulisa starých budov kolem. Původně mělo být v zahradě více stromů, nakonec jsme ponechali jen malokorunní odrůdu jabloně, která však rychleji dorůstá. Navíc plodí malá červená jablíčka, a působí tak i dekorativně.“

Velké péče netřeba

Zahrada byla nově založena na jaře loňského roku a vhodné podmínky se projevily už nyní, neboť rostliny velice dobře prospívají. Ovšem roli zde hrají i další „neviditelné“ skutečnosti. „Důležité je založení zahrady, příprava substrátu a jeho kvalita, tady jsme dokonce ani nedávali plachtu proti prorůstání plevele, je tu jen mulčovací kůra,“ říká Ľubica Pěchoučková.

Když je zahrada hotová v základních rysech, je dán styl, struktura a rozmístění rostlin, už je snazší vybírat podle svého, vlastník zahrady už se nebojí vybírat rostliny i doplňky. To potvrzuje i majitelka: „Nejsem na zahrádce pořád, spíše to jen občas prohlédnu. A už mě baví i dosazovat rostliny podle svého, letošní dlouhou zimu některé rostlinky nepřežily, tak jsem koupila jiné. Teď bychom chtěli ještě udělat nový plot, který předěluje dvůr.“ Malá zahrádka nepotřebuje velkou péči. „Zalévám, když je horko, to je asi jednou za tři dny. Když se poseče tráva, ohrábnu okraje záhonů, jednou za tři týdny to projdu, nebo když jdu a něco vidím, tak to vyčistím.“ Čas od času je třeba i podle potřeby doplňovat mulčovací kůru. „Současně je nutné záhony po čase i přihnojovat,“ upozorňuje zahradní architektka, „protože kůra, když se rozkládá, spotřebovává dusík. Ale první rok to není nutné, protože substrát je čerstvý.“

Text a foto: Dana D. DaňkováProjekt a realizace: ing. Ľubica Pěchoučková, ing. Marek Pěchouček