Manželé bydleli v tomto rodinném domě i dřív, ovšem v přízemí. Byt v patře, který si nyní zrekonstruovali, patřil původně již starším příbuzným, kteří se kvůli pohodlí chtěli přestěhovat do přízemí. Manželé tak získali větší bytovou jednotku. „Předchozí byt jsme také zrekonstruovali a byli jsme tam relativně krátce,“ říká spolumajitelka paní Terezie, „ale když jsme tuto nabídku dostali, rozhodli jsme se ji využít a přestěhovat se. Tenhle nový byt bylo také nutné kompletně zrekonstruovat, dům je totiž ze 30. let, je to taková pro tu dobu charakteristická vila. I interiér odpovídal době svého vzniku, byly tu dřevěné zárubně, na podlaze parkety překryté linem, byt byl prostě velmi hezký, ale nutně potřeboval obnovu.“ Přestavba začínala tedy vpravdě od podlahy, bouralo se, dispozičně se měnila část kuchyně, jídelny a koupelny s WC. Další pokoje se stavebně neměnily, což bylo dáno i konstrukcí domu – část s kuchyní dělí od zbytku bytu nosná zeď. Rekonstrukce byla dokončena před třemi lety, celkově trvala asi 5 měsíců, včetně vystěhování. „To bylo docela složité – příbuzné jsme museli přestěhovat do bytu v přízemí, naše věci šly na půdu.“

Parkety jsou poklad

V dětském pokoji i v kuchyni se měnila i podlaha, protože zde bylo lino, položené na prkenné podlaze, položené na škvárových polštářích. „To vše muselo pryč,“ pokračuje paní Terezie, „do podlahy se pak pokládaly rozvody topení a vody, odpady, v dětském pokoji jsme přidávali tepelnou izolaci.“ V kuchyni, jídelně a v dětském pokoji se manželé rozhodli pro teplé marmoleum, v koupelně a na WC je dlažba. V obývacím pokoji a v ložnici byly při opravách odkryty parkety. „Než jsme je opravovali, pozvali jsme si odborníky, protože jsme sami nevěděli, jestli bude možné vůbec parkety renovovat, i když je pravda, že byly celou dobu přikryté linem a vlastně se asi nikdy nepoužívaly. Dříve se sice parketové podlahy pokládaly, ale protože údržba byla velmi náročná, nepoužívaly se. Dozvěděli jsme se, že jsou to dokonce ještě parkety, které se dělaly dříve silnější, než se dělají dnes, a i rozměrově se liší od dnešních. V každé místnosti chyběl asi metr čtvereční, tam zřejmě byla původně kamna, parkety bylo tedy nutné nechat dodělat na míru.“

Parkety byly opravdu zachovalé, ani mezery mezi nimi nebylo nutné vyplňovat, podlahu stačilo jen zbrousit, napustit voskovým olejem a olištovat.

Šatna k nezaplacení

Komfort bytu zvyšuje výrazně praktická a pohodlná šatna v ložnici. „Vznikla tak, že jsme prostě přepažili část místnosti,“ pokračuje paní domu. „Velkou rohovou šatnu se zasouvacími dveřmi jsme měli už v předchozím bytě a byli jsme s ní velmi spokojení. Byla praktická a současně ne příliš finančně náročná, protože ji dělal manžel sám, já jsem ji navrhla a on zrealizoval. Tady jsme museli zvolit jiný postup – obětovali jsme kus ložnice, která byla sama o sobě dost velká, a část přepažili zdí. Museli jsme částečně vyřezat parkety, aby bylo možné přepážku ukotvit do podlahy. Šatnu jsme vyměřovali tak, aby byla uprostřed dost velká ulička, ale současně zůstaly v ložnici přístupy k postelím z obou stran. Do ložnice se pak vešla dokonce i dětská postýlka.“ Šatna není uzavřená a dýchá. S dveřmi by navíc mohl být problém, protože se k ní posouvají dveře do obýváku. Současně je v domě trochu problém s vlhkostí, takže byly nově do obvodových zdí zazděny trubky od topení, a to i do šatny, aby byla také vysoušená, protože navíc sousedí s chladnou částí domu.

Dveře do koupelny jako do kajuty

Za pozornost stojí v bytě i řešení příslušenství. „Chtěli jsme WC samostatné i kvůli hostům, současně jsme považovali za praktické začlenit ho i do koupelny. Také jsem chtěla pračku se sušičkou, takže jsme při zařizování koupelny počítali i s tímto vybavením.“ Příchozí zaujmou na první pohled dveře do koupelny a na WC. „Ty se nám moc líbí, viděli jsme je v katalogu Sapeli, kde jsme objednávali všechny interiérové dveře, tyhle s kulatým okýnkem se nám líbily, protože působí vesele. Líbila se nám žlutá, která místo rozzáří i v kombinaci s barvou obkladů. Do pokojů jsme zvolili decentnější dveře, které se hodí k zařízení.“

K jídelně přiléhá ještě malý balkón, který zatím rodina nevyužívá, není zastřešený a dosud ani zcela opravený. „Jsme rádi, že ho máme, i když ho budeme využívat spíše sporadicky, neboť k domu patří i velká zahrada. Slouží nám tedy víceméně pocitově, místnost se provzdušní, když se otevřou dveře na balkón.“

Text a foto: Dana D. Daňková