Domácí posilovna vrátí tělo do formy

Domácí posilovna

Autor:

Jaro se blíží, a je tedy čas trochu se rozhýbat a vrátit své tělo do kondice, a to třeba i v pohodlí domova. Zařídit si domácí posilovnu už dnes není problém.

Profesionální stroje, které jste dříve našli jen v posilovnách, výrobci přizpůsobili možnostem domácího prostředí. Jejich obsluha i skladování je snadné, výrobků je na trhu stále víc a ceny jsou pro spotřebitele příznivější.

Samozřejmě si nejprve dobře promyslete, kdo bude fitness využívat a jaký je cíl cvičení. K tomu, aby si mohla zacvičit žena, která nejčastěji chce zhubnout, ale i muž, který naopak chce nabrat na svalové hmotě, je většinou třeba zvolit určitý kompromis. Ideální je, pokud se s posilovnou počítá již při stavbě nemovitosti. Je vhodné vyhradit pro fitness samostatnou a dobře větranou místnost s regulací teploty. S výběrem vybavení vám jistě poradí ve specializovaných prodejnách a patrně doporučí i stroje, které odpovídají vašim požadavkům, možná i pomohou sestavit cvičební plány. Vždy si stroje osobně důkladně vyzkoušejte a na kvalitním vybavení, s ohledem na své zdraví, nešetřete.

Jak trénovat

Je třeba procvičovat a posilovat celé tělo. Nejde se zaměřit pouze na jednu problémovou partii, ale na tělo jako celek. Zvláště v domácím fitness, kde nemá každý k dispozici trenéra, hrozí nebezpečí, že nezvolíte ty nejvhodnější cviky. Mějte na paměti, že nejen partie jako břicho či hýždě dělají naše tělo atraktivní. Myslete i na bederní svaly, které nám pomáhají držet vzpřímený postoj.

Domácí posilovna

Tři důležité zóny

Správně navržené domácí fitness by mělo obsahovat tři hlavní zóny, kterými při cvičení procházíme. Trénink začínáme i končíme v prostoru pro rozcvičení a strečink, který je mnohdy podceňován. Dále pokračujeme na aerobních strojích, které slouží pro posílení kondice, kardiovaskulárního systému a spalování tuků. Mezi tyto stroje patří rotopedy, běžící pásy, crossové a veslovací trenažéry či steppery. Cvičení končíme v tzv. třetí zóně, kterou tvoří anaerobní stroje. Do této silové zóny, jejímž hlavním cílem je získání svalové hmoty, je ideální posilovací věž, která je multifunkční, a tak i na malé ploše procvičíte všechny svalové partie.

Kupte zrcadlo

Abyste cviky prováděli dobře i bez asistence trenéra, vybavte místnost zrcadly, ve kterých si budete stále na očích a budete moci kontrolovat správné držení těla. Na zem umístěte speciální podložky pod trenažéry, které chrání podlahu a tlumí nárazy.

Úsporná forma domácí posilovny

Pokud nedisponujete dostatečným prostorem či finančními prostředky, nevzdávejte sen o dokonalé linii. Můžete se věnovat pilates, józe či kalanetice a strečinku. Postačí vám k tomu kvalitní podložka.

Domácí posilovna

Po cvičení

Domácí fitness bývá mnohdy součástí domácího wellness. Po cvičení si tak můžete odpočinout ve vířivce, zaplavat si v bazénu či nahřát svaly v sauně, které jsou součástí těchto relaxačních místností. Ty jsou vybaveny podle přání majitele, každý má rád odpočinek v jiném pojetí.

Foto: www.thinkstock.cz

Komentáře

Načítám komentáře...