Petr Janda je svému domu věrný

Dům Petra Jandy
Zpěvák v tomto domě bydlí již třicet let

Autor:

Hity Petra Jandy, známého rockového zpěváka, kytaristy, skladatele a frontmana kapely Olympic, který brzy oslaví své sedmdesáté narozeniny, není třeba představovat. Ty zná každý. Ale jak zpěvák bydlí? Středem našeho zájmu tedy bude zpěvákův dům, ve kterém bydlí již třicet let.

Známý zpěvák svou hudební kariéru začínal v kapele Sputnici už v roce 1959, od roku 1963 hrál s legendární skupinou Olympic, v polovině 60. let 20. století se pak stal jejím vedoucím. Složil nezapomenutelné hity, jako jsou Únos, Slzy tvý mámy, Jasná zpráva, Dej mi víc své lásky a Osmý den.

Pod každým z nich si dokážeme představit (my starší) určitou etapu svého života, (my mladší) srdeční záležitost či atmosféru zarámovanou touto melodií, protože Jandovy písničky se stále ozývají z rozhlasu, CD, televize nebo se hrají na diskotékách. Prostě muzika, která nestárne, stejně jako její autor – otec tří dcer (nejmladší ročník 2009) a čekatel na další holčičku Rozárku, jež by se mu měla narodit zhruba za měsíc.

Už třicet let bydlí v zajímavě řešeném domě nedaleko Jevan v místě zvaném Na Propasti. Celá stavba se nachází v rozlehlé zahradě připomínající anglický park se vzrostlými jehličnatými stromy, jež vzbuzují představu lesa. Tam obyvatelé vily vstupují půlkruhovým širokým schodištěm z bílé prostorné terasy, na níž umístili nejen bazén, ale i příjemné sezení kolem stolu pod slunečníkem. Odtud se vchází rovnou do domu, neobvykle, ale elegantně vymyšlené stavby, která kombinuje v sobě jakoby dvě struktury. Ta větší s plochou střechou je zdobená přísným a zářivým bílým sloupovím, pod nímž se v přízemí skrývá zimní zahrada a v patře balkón, menší domek je cihlový se skosenou červenou střechou. Dohromady však dvojdomí vytváří pevně spojený celek.

Zahradní posezení

A co v něm najdeme?

Snad nejdůležitějším prostorem pro Petra Jandu je pracovna stíněná žaluziemi s počítači, klávesami, reproduktory, zesilovači, videem a dalšími technickými vymoženostmi. Knihovny jsou plné hudebních nahrávek, na stěně nad pracovním stolem visí rodinné obrázky i kresby a malby blízké rockerovu srdci a na protější stěně je sbírka sedmi kytar.

Samozřejmě, že v domě nemůže chybět ani útulná kuchyň s americkou lednicí a s miskami pro dva pejsky – další členy rodiny, obývací pokoj zdobený perskými koberečky, krbem, velkoformátovými obrazy a dřevěným vyřezávaným lustrem, moderní koupelna s rohovou vanou v černobéžovém provedení a modrá jednoduchá ložnice s nezbytnou dětskou postýlkou.

Kuchyně

Foto: www.isifa.com

Komentáře

Načítám komentáře...