Česká architektura: Interiér vily nad Sázavou

Interiér vily nad Sázavou
Foto: Jiří Vávra

Autor:

Dům se nachází v malé vesnici nad malebným údolím řeky Sázavy. Manželé měli od začátku přání vytvořit útulný domov a vyhnout se „vybíleným“ high‐tech prostorám, kde zapomenutá ponožka či pohozený polštář způsobí narušení kompozice. Jejich cílem však nebyl ani rustikálně zemitý vzhled. Výsledkem je nadčasový interiér, kde architekt nešetřil barvami ani škálou materiálů.

Interiér vily nad Sázavou
Foto: Jiří Vávra
Interiér se skládá z několika prostor s barevně i materiálově odlišným pojednáním, které vzájemně vytvářejí hravý celek. Pro ústřední obytný prostor byly navrženy osobité kusy nábytku s motivem skládaných dubových kostiček, jejichž složením vzniká přírodní motiv šachovnice. Ten se opakuje u televizní stěny, krbu a komody, která odděluje jídelnu a obývací pokoj. Obytný prostor je dotvářen schodištěm z dubových pražců, pod kterým je atypická vitrína z masivního dubu. Schodišťový prostor osvětluje pětice levitujících kulových svítidel. Odstín cihelného obkladu krbu se vhodně doplňuje s kamennou dlažbou.


DALŠÍ PROJEKT Z DÍLNY ČTRNÁCTÝ ARCHITEKT SI MŮŽETE PŘEČÍST NA STRÁNKÁCH ČASOPISU DŮM&ZAHRADA 4/15, KTERÝ PRÁVĚ VYŠEL.


Bazén v modrém odlesku

Hladina bazénu se zrcadlí v napnutém podhledu ze čtyř pruhů barisolu v odstínech modré. V linkách mezi jednotlivými pruhy jsou zabudovány LED diodové svítící pásy, které umocňují celkový efekt. Z bazénu je překrásný výhled do údolí Sázavy.

Interiér vily nad Sázavou
Foto: Jiří Vávra

Autor:

Koupelna v barvě letní oblohy

Pro koupelnu dětí byl zvolen obklad z umělého kamene v odstínu letní oblohy. Je z něj vyrobena hygienická deska včetně dvou umyvadel. Letní obloha je zde v kombinaci s keramickým obkladem připomínajícím zkamenělé dřevo. Koupelna rodičů je naopak provedena v mozaikách zlatavého odstínu ve stylu římských lázní. Aby barev nebylo málo, pracovna s knihovnou září v odstínech jarní zelené.

Spokojenost na obou stranách

Podoba interiéru je výsledkem četných schůzek, společných návštěv podnikových vzorkoven a dialogu mezi architektem a investorem. Řešení některých detailů během realizace vykazovalo zvýšené nároky na řemeslnou zručnost. Například pro výrobu motivu skládané dřevěné šachovnice našli odvahu pouze v jedné z pěti nábytkářských firem. Výsledkem je však originální nábytek z dubového masivu, který naleznete pouze v této vile nad Sázavou.


Libor Čtrnáctý

Autor:

Čtrnáctý Architekt

Ing. arch. Libor Čtrnáctý je absolventem Fakulty architektury ČVUT Praha. Praxi získal v ateliérech v Praze i ve Zlíně, odkud pochází. Se založením vlastního ateliéru vyčkal na rok 2014. Zabývá se všemi oblastmi architektury a nejraději navrhuje individuální bydlení od prvních skic po realizační fázi. Cílem Čtrnáctého Architekta není pouze tvořit, ale také naslouchat zákazníkovi a respektovat okolní prostředí.

www.ctrnactyarchitekt.com

Foto: Jiří Vávra

Komentáře

Načítám komentáře...