Skicář designérů: Domácí pracovna

Skicář - pracovna

Autor:

Tento pokoj je většinou vybaven alternativním lůžkem (např. rozkládací gauč), a tak umožňuje občasnou změnu na tzv. pokoj pro návštěvy. Ale jeho primární funkcí je zajistit místo pro drobné domácí práce, dnes nezbytný počítač, případně koníčky.

Největší devízou takového prostoru pak je možnost i dlouhodobější práce na drobných projektech ve volných chvílích, aniž bychom narušovali provoz domácnosti.

Rozmístění a uspořádání vybavovacích předmětů

Nejdůležitějším vybavením bývá psací/pracovní stůl. Vedle velikosti je důležité i umístění. Pro zaručení klidné a nerušené práce je důležité stůl umístit tak, abychom měli dokonalý přehled o prostoru a periferně vnímali případný pohyb dveří. Není tedy dobré umisťovat sezení zády ke dveřím.

Skicář - pracovna

Autor:

Pracovna ale nemusí být jen vybavena jako domácí kancelář, často zde bývá místo na drobné domácí práce a opravy, šicí stroj, žehlicí prkno… Hluboké skříně mohou sloužit pro uskladnění sezonního oblečení (tím dotovat, nebo částečně nahradit, šatnu…) apod.

Jelikož se jedná o místnost s různorodým vybavením, je důležitý koncept a sladění jednotlivých prvků a vybavovacích předmětů.

Velikost pracovního stolu

Velikost stolu je samozřejmě poplatná potřebám uživatelů. Jinou velikost bude volit projektant, jinou občasný uživatel počítače. Ale běžné rozměry psacích/pracovních stolů jsou: hloubka 60 až 80 cm, délka 120 až 200 cm, kdy samozřejmě záleží i na velikosti místnosti. Až 80centimetrovou hloubku volíme u stolu stojícího v prostoru, dá se pak používat z obou stran, kdy může vzniknout tzv. přísedové místo. U stolu přisazeného ke zdi je vhodnější hloubka kolem 60 centimetrů.

Skicář - pracovna

Autor:

Osvětlení

Vzhledem k účelu je nutné optimální nasvícení, nejlépe výkonným centrálním stropním tělesem (při výběru samozřejmě záleží na dalších parametrech: velikost místnosti, umístění stolu, výška stropů…). Dále je pak vhodné doplnění lokálním nasvícením pracovního místa, resp. plochy stolu, a to podle účelu („přisvícení“ při práci na počítači, správné nasvícení pro domácí práce apod.).

Skicář - pracovna

Autor:

Pracovní místo

Pokud se pracovna do našeho domu nevejde, není třeba zoufat, pracovní kout například v obývacím pokoji postačí. Je ale vždy vhodné ho částečně oddělit - alespoň trochu zlepšíme akustiku, ale hlavně nebude na "pracovní nepořádek" vidět.

Skicář - pracovna

Autor:


DesignŠkola radí

Barbara Venter
BARBARA VENTER V roce 2006 spolu se sestrou založila DesignŠkolu – místo pro skutečně profesionální průpravu interiérových designérů, za 8 let existence má její škola 400 absolventů, z nichž přibližně 50 již vede úspěšnou praxi. Ve své práci propaguje variantnost řešení a úzkou spolupráci s klienty. Při navrhování interiéru je pro ni nesmírně důležité vytvořit „příjemné místo pro život“. (barbara@designskola.cz)

Jaroslav Vávra
JAROSLAV VÁVRA Více než 20 let se věnuje řešení interiérů na míru a vede úspěšnou praxi interiérového designéra, klade důraz na vztah s klientem a kvalitu provedení realizace. Od roku 2011 je kmenovým lektorem DesignŠkoly. (vavra.interiery@email.cz)


CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ČASOPISU DŮM&ZAHRADA 4/16. Objednat lze samostatné číslo nebo získat předplatné, a to přes e-mail: predplatne@astrosat.cz, online na Předplatné časopisů nebo telefonicky: 840 336 459. Volání na bílou předplatitelskou linku je zpoplatněno zvýhodněnou sazbou 1,60 Kč včetně DPH za započatou minutu volání z pevné linky. Volání z mobilního telefonu dle tarifu mobilního operátora.

Komentáře

Načítám komentáře...