Jak vybrat židli k počítači?

kancelářská židle

Autor:

Zdroj: Shutterstock.com

Spousta z nás tráví velkou část dne prací za stolem u počítače, proto je důležité, aby židle, na které sedíme, byla opravdu kvalitní a splňovala určitá kritéria zdravého sezení.

Pokud pracujeme v kanceláři, může být těžké domluvit se s nadřízenými na nákupu kancelářských židlí, ale určitě můžeme ovlivnit alespoň to, jakou si vybereme, pokud pracujeme doma.

Jak vybrat kancelářskou židli
Židle KA-F01 RED od prodejce Nábytek Mikulec

Autor:

Kritérií, podle kterých lze vybírat vhodnou kancelářskou židli, je mnoho. Mnoho lidí jako první vybírá podle ceny (což je to nejhorší kritérium ze všech), dále hraje roli výrobce, značka, design, záruka apod. Vždycky si ale dobře promyslete, jakou funkci bude židle doma splňovat: Budete ji používat občas, nebo denně na mnoho hodin? Bude stát v pracovně, nebo ji máte v obývacím pokoji, kde by měla ladit s ostatním nábytkem? Rozhodujte se podle několika pravidel:

Důležitost ceny

Rozhodování o koupi pracovní židle se může zdát složité, protože nabídka je opravdu široká. Přestože je téměř jisté, že od levné židle toho hodně očekávat nelze, tato zásada, bohužel, neplatí vždy i naopak. Ani vysoká cena totiž jednoznačně nezaručí vysokou kvalitu. Kromě ceny je jistým signálem kvality i záruka. Poskytuje se cca na 1/3 životnosti židle a při solidním výrobku by měla být asi 3 roky. Při standardní pololetní záruce tedy nečekejte žádné zázraky. Pokud vám záleží na pohodlí a židli budete používat opravdu dlouhodobě, spolehněte se raději na kvalitu materiálů a investujte do židle trochu víc peněz.

Aktivní sezení

Jak vybrat kancelářskou židli
Flintan nominell od prodejce IKEA

Autor:

Abyste při dlouhém sezení alespoň trochu odlehčili páteři, je dobré měnit pozice – a právě to by měla umožňovat dobrá pracovní židle. Měla by tedy být vhodně tvarovaná a vybavena nastavovacími mechanismy. Nastavitelná výška sedadla by dnes již měla být samozřejmostí, u dražších modelů lze nastavit i výšku bederní opory, hloubku sezení (tedy vzdálenost opěradla od přední hrany sedadla), případně si lze zvolit i nastavitelné područky (do výšky i do stran). Výška sedáku by měla být v rozmezí 40 až 50 cm tak, aby sedící člověk měl nohy v kolenou ohnuté v tupém úhlu. Úhel opěradla by měl být takový, aby byla osoba při opření v mírném záklonu 5°. Výška opěradla by měla být přibližně taková, aby dosahovala pod lopatky nebo k ramenům těla.

Podnožka

Jak vybrat kancelářskou židli
Židle Maxima od prodejce Manutan

Autor:

Ideální jsou pětiramenné podnože s kolečky. Klasické „čtyřnohé“ židle se spíše hodí jen na příležitostné, ne na dlouhodobé sezení. U klasické pracovní židle či manažerského křesla je důležité, aby byla kolečka samobrzdicí – taková, která se zablokují, pokud na ně nepůsobí dostatečná hmotnost. Při vstávání tak židle neujede a nepoškodí nábytek, stejně se předejde i nepříjemným situacím při sedání. Kolečka vybírejte podle podlahové krytiny v pracovně či pracovním koutě – tvrdá kolečka jsou vhodná pro měkké krytiny (koberec, linoleum) a měkká na tvrdé podlahy (dřevo, laminát, dlažba).

Kůže, tkanina či síťovina

Pracovní židle se vyrábějí z kvalitních pěnových materiálů a často se právě na ně vztahují nejnovější poznatky vědy a techniky. Existují materiály, které dokážou „vrátit energii“ podobně jako podrážky špičkových tenisek. Výběr povrchové úpravy záleží zejména na osobním vkusu. Pokud si potrpíte na reprezentativní vzhled, sáhněte po luxusní kůži. Hodně vydrží, snadno se udržuje, a má styl. Pokud vám kůže nevyhovuje, můžete si vybrat z bohaté nabídky textilních potahů. Důležité je, aby byl povrchový materiál prodyšný a dal se jednoduše vyčistit. Praktické jsou i snímací potahy, které můžete vyprat v pračce. Dnes jsou moderní i židle, které mají namísto čalounění pevnou a zároveň elastickou síťovinu. Na takové vzdušné konstrukci se člověk nezpotí, ani když nemá v pracovně klimatizaci.

Komentáře

Načítám komentáře...