Malá koupelna? Žádný problém!

Malá koupelna? Žádný problém!

I když dnešní bytová výstavba koupelně co do rozměru docela přeje, v mnoha bytech stále patří k velmi malým místnostem. S tímto handicapem se lze ale docela snadno vypořádat a vytvořit z koupelny místo nejen pro pohodlnou očistu těla, ale i dokonalou relaxaci! 1. Zařizovací předměty Základem úspěšného zařízení malé...

I když dnešní bytová výstavba koupelně co do rozměru docela přeje, v mnoha bytech stále patří k velmi malým místnostem. S tímto handicapem se lze ale docela snadno vypořádat a vytvořit z koupelny místo nejen pro pohodlnou očistu těla, ale i dokonalou relaxaci!

1. Zařizovací předměty
Základem úspěšného zařízení malé koupelny je správná volba sanity. Většina výrobců nabízí speciální kolekce rozměrově a tvarem přizpůsobené menšímu prostoru. Dávno neplatí pravidlo, že tvary těchto kolekcí jsou outsideři, naopak, výrobci vědí, že malý koupelnový prostor je běžný, a tak oslovují nejznámější architekty (např. Philippe Starck pro Duravit), aby pro tyto místnosti navrhli designově atraktivní kolekce.

2. Nejvyužívanější prostor
Patří jednoznačně umyvadlu. Proto pro něj musíme najít snadno přístupné místo a vyhledat model, který bude absolutně vyhovovat našim představám. Instalují se sem umyvadla užší cca 50 — 55 cm a s menší prostorovou hloubku okolo 42 — 45 cm, v extrémně malých místnostech můžeme použít hloubku 38 — 40 cm. Někdy přijdou vhod umyvadla s asymetrickou odkládací plochou (na levé nebo pravé straně), praktické jsou také rohové varianty. Při výběru pamatujme, že i nevelká odkládací plocha přijde vhod stejně, jako spodní úložná skříňka.

3. Sprchový kout versus vana
Vanu, nebo sprchový kout? Jak se rozhodnout, když se oba zařizovací předměty do koupelny zkrátka nevejdou? Je to pocitová záležitost a každý uživatel by si měl uvědomit, že do sprchového koutu si hold pohodlně nelehne, zato ve vaně se vysprchuje vždycky. Pokud jí dáte přednost, pak najděte model, jehož dno kopíruje tvar sprchovací vaničky, zpravidla má i protiskluzovou povrchovou úpravu. Vany jsou nabízeny v nejrůznějších rozměrech a tvarech, které odpovídají nevelkým koupelnám. Nejčastějším řešením je ergonomické přizpůsobení tvaru vany postavě člověka. Znamená to, že v místě, kde se sedí, je vana standardně široká a pro nohy zúžená. Řešení je vhodné například tam, kde potřebujeme místo pro dveře, umyvadlo apod.

Upřednostníte-li sprchovací kout, kromě standardního modelu (tedy sprchové vaničky a zástěny) může být vybaven masážními tryskami, sprchové altány několika masážními programy, vyvíječem páry ad.

4. Toaleta a pisoár
V některých bytech můžeme zvětšit koupelnu na úkor toalety, a to tak, že obě místnosti spojíme. Toto stavební řešení je vhodné pro dvoučlennou domácnost nebo tam, kde existuje ještě samostatná toaleta. Spojené místnosti by asi jen těžko fungovaly v běžné čtyřčlenné rodině, navíc tam, kde všichni vstávají ve stejný čas, dokážete si představit tu tlačenici ráno?

Pokud i tak hodláte toaletu začlenit do koupelny, nebo máte pro ni samostatnou, ale nevelkou místnost, můžete použít zařizovací předměty rovněž s komprimovanými tvary. Například hloubka závěsného WC je zkrácena z 56 cm na 48 cm, kombi klozet z 67 cm na 60 cm. Rozhodnete-li se pro pisoár, pak pro domácí účely existuje typ, který vyčnívá ze zdi pouhých 15 cm. Jeho instalace rozhodně stojí za úvahu, zvláště v rodinách s pánskou převahou.

5. Bidet
V malých místnostech se bohužel od plánování bidetu kvůli úspoře místa ustupuje, lze jej ale docela slušně nahradit speciální baterií s ruční sprškou, která se instaluje vedle toalety. Na trhu najdeme i speciální toalety vybavené vlastní sprškou a horkým vzduchem.

6. Optické triky
Malému prostoru opticky pomůže, zvolíte-li obklady menších formátů, ideálně 15 x 15 cm nebo 20 x 20 cm. Velkoformátové obklady rozčleňují stěny rastrem, navíc se neubráníme množství prořezů. Určitě bychom měli dát přednost světlým, jasným barvám, stěny a podlaha by měly být obloženy odlišnými dlaždicemi, a to nejen barvou, ale i formátem. Zrcadlo prostor opticky zvětší, skleněné plochy dodají pocit volnosti.

7. Nábytek
Úložné prostory bychom rozhodně neměli podcenit. Vhod přijde skříňka pod umyvadlo, ostatní kusy volíme podle daného prostoru. Nezapomeňme na roletky, které mohou být praktickým řešením v ultra malých místnostech.

-Daniela Malá-
Foto: archiv

Komentáře

Načítám komentáře...