Oblečená koupelna

Oblečená koupelna

Ani koupelna se nevyhnula použití textilií, které tady kromě estetického významu mají i náležité praktické využití. Aby sloužily...

Ani koupelna se nevyhnula použití textilií, které tady kromě estetického významu mají i náležité praktické využití. Aby sloužily dobře a dlouze, je nutné při jejich výběru dbát několika pravidel.

Zastavme se ale nejdřív nad barvami a dekory, protože právě ty budou prvními rozhodujícími momenty při jejich výběru. Zatímco muži zpravidla ocení šedé a černé odstíny, ženy se nebojí výrazných barev, jako je oranžová, červená, žlutá ad., obě pohlaví se shodnou na zemitých tónech. Podle založení pak vybírají vzor, oblíbené jsou geometrické prvky a květinové vzory, které jsou navíc letos v kurzu. Od malých po velké, nenapodobují ale žádnou určitou květinu, vypadají jako byste si je kreslili sami. V žádné nové kolekci pak nechybí motivy spjaté s koupelnovým prostředím, tedy kapka vody, nápisy aqua apod.

Ručníky a osušky
Ručníky a osušky se šijí z jednosmyčkového nebo vícesmyčkového froté ze stoprocentní bavlny, z postřiženého froté nebo se kombinují smyčky a postřih. Kvalita bavlněného froté je určena gramáží, což je hustota nití nebo smyček. Nejčastěji se používá 350 až 400 g/m3. Platí, že čím je gramáž vyšší, tím lepší má výrobek užitné vlastnosti. Znamená to, že trvanlivost je dostatečně dlouhá a dobrá je i savost materiálu. Může se stát, že přestože zakoupíte výrobek s vysokou gramáží, nebude při prvním použití dostatečně sát. Je to způsobeno úpravou nití při tkaní. Správnou savost materiál získá ihned po vyprání.

Hustota smyček by měla být po celé ploše stejná, jsou-li smyčky vytrhané, znehodnocují produkt. Podobně jako nesprávně utkaný vzor, který by měl být pravidelný. Ručníky i osušky pereme podle pokynů na etiketě, nikdy nemícháme různé barvy. Před prvním praním se vždycky přesvědčíme, zda výrobek není označen jako „nestálobarevný“. Tehdy hrozí nebezpečí puštění barvy, proto je perte odděleně. Sušte pokud možno na vzduchu, praktické jsou rovněž topné žebříky.

Předložky
Textil v koupelně nepředstavují pouze ručníky a osušky, významnou roli tady mají také předložky – před vanu, sprchový kout a toaletu. Zpravidla jsou nabízeny v setech s uceleným dekorem, tvarem i barvami, součástí může být také kryt poklopu záchodového sedátka, sprchový závěs a toaletní doplňky.

Textil se šije z materiálu s gramáží 700 g/m3, předložky musejí mít vždycky na rubové straně protiskluzovou úpravu. Tvar a rozměr vybíráme s ohledem na velikost koupelny, dekor a barevnost řídíme použitým obkladem a barvou sanitárního zařízení.

Pokud si nevyberete z nabízených možností, pak je možné si koupelnový textil nechat ušít podle vlastního návrhu. Může se na něm například opakovat dekor obkladu, vaše jméno nebo název společnosti.

Závěs je levnější možností sprchové zástěny, nabízen je buď z PVC, nebo textilní. Právě jeho nízká pořizovací cena dovoluje snadnou změnu, takže v momentě, kdy uživatele přestane bavit jeho barevnost, snadno ho vymění za jinou variantu.

-td-
Foto: Archiv In, archiv

Komentáře

Načítám komentáře...