Bezpečná koupelna

Bezpečná koupelna

Koupelna patří k nejnebezpečnějším místnostem v bytě. Díky mokru tady každoročně dochází k četným zraněním, která se netýkají jen...

Koupelna patří k nejnebezpečnějším místnostem v bytě. Díky mokru tady každoročně dochází k četným zraněním, která se netýkají jen dětí či zdravotně handicapovaných, ale i zdravých dospělých lidí. Proč? Roli může hrát nepozornost, ale ve většině případů se neštěstí stává kvůli nevhodné volbě koupelnového zařízení.

Všudypřítomná voda
Při mytí je běžné, že vodu cákáme na zem a právě tehdy můžeme na kluzkém povrchu docela snadno spadnout. Jak cákání vody předejít? Bezpečně pomocí speciální sprchové zástěny, která je běžnou součástí sprchového koutu, přidělat ji můžeme i k vaně. Známe rámové i bezrámové varianty s výplněmi z bezpečnostního skla a nejrůznější tvary i způsoby otevírání. Levnější možností je klasický sprchový závěs, pořídit si ho můžeme z PVC nebo textilní.

Proti pádu se lze bránit také vhodnou volbou podlahové krytiny. Ideální je dlažba se speciální povrchovou úpravou, která zabraňuje uklouznutí (označeno výrobcem). Ostatní materiály jsou více či méně vhodné, o jejich kvalitách se můžete snadno přesvědčit přímo v prodejně. Stačí na ně vylít trochu vody a vyzkoušet kluzkost povrchu.

Pád ve vaně a sprchovém koutu
Stejně jako mokrá zem i vana nebo sprchová vanička se mohou stát nebezpečné, nezvolíte-li jejich správný povrch. Jaký by měl být? Klouzat to bude minimálně na zvrásnělém povrchu. Zatímco sprchové vaničky jsou jím vybaveny standardně, většina van bohužel ne. Na jejich obranu ale je nutno dodat, že úpravu lze dodatečně objednat. Máte-li doma vanu nebo sprchový kout už instalovaný a bohužel bez protiskluzového povrchu, je možné dodatečně dokoupit speciální podložku. Může být v celku nebo v podobě menších tvarovaných podložek (kytičky, delfíni apod.), které se ke dnu přilepí.

Bohužel může nastat situace, kdy sice neuklouzneme, ale udělá se nám nevolno a spadneme. Tehdy nás může zachránit kvalitní sprchová zástěna. Renomovaní výrobci je při výrobě testují, takže jednotlivé díly při nárazu (těla) se sice vychýlí, ale nevypadnou. Z tohoto důvodu jsou důležité kvalitní materiály včetně zpracování.

Opaření
Už se vám někdy stalo, že jste pustili vodu a opařili se? Proti horké vodě se můžeme bránit účinným způsobem – termostatickou baterií. Umožňuje nastavení teploty přesně podle požadavků. V základní poloze lze kohoutkem otáčet až do 38 oC, kdo chce teplotu vyšší, musí zmáčknout pojistku a kohoutek ho teprve pak pustí dál. Některé modely navíc mají zónu za 38 oC vroubkovanou, takže pokud uživatel otáčí kohoutkem v těchto vyšších teplotách, cítí při otáčení lehké drhnutí. To ho upozorňuje, že je možné nebezpečí opaření. Je to výhodné, například když si myjete vlasy a máte oči plné vody a mýdla.

Termostatické baterie jsou vhodné do sprchového koutu i k vaně, v některých případech i k umyvadlu. Rozeznáváme klasické nástěnné modely, dopřát si můžeme i podomítkové provedení.

Proud versus voda
Zvláště tam, kde je vlhké prostředí, je nutné dodržovat všechna bezpečnostní pravidla, která jsou určena normou ČSN 33 2000-7-701. Koupelnový prostor tu je rozdělen na několik zón určených v závislosti na vzdálenosti od zdroje vody. Platí pravidlo, že čím je osvětlení umístěno blíž ke sprchovému koutu, umyvadlu, vaně apod., tím je nezbytnější použít lampu označenou s dostatečným krytím. To signují písmena I - označující krytí proti vnikání předmětů, a P - označující vnikání vody. Výše čísla značí odolnost lampy (např. nejvyšší IP 68 je určené pro ponor do vody).

Zajistěte:
1. Podlahovou krytinu, která neklouže
2. Protiskluzový povrch ve vaně a sprchovém koutu
3. Termostatické baterie
4. Osvětlení s dostatečným krytím

Komentáře

Načítám komentáře...