Dilema: Pračku, nebo i sušičku?

Dilema: Pračku, nebo i sušičku?

Automatické pračky natolik zdomácněly, že by nebylo ničím překvapivým, kdyby mladší ročníky hledali slovo valcha ve slovníku...

Automatické pračky natolik zdomácněly, že by nebylo ničím překvapivým, kdyby mladší ročníky hledaly slovo valcha ve slovníku cizích slov. Trochu zamotat hlavu vám však může i koupě nové pračky. Proto nic neponechávejte náhodě a výběru věnujte zaslouženou pozornost.

Za vše může buben
Centrem aktuálního dění v pračce je buben. Abyste měli prádlo dobře vyždímané, měl by vás zajímat počet otáček, ten se pohybuje v závislosti na jednotlivých modelech zhruba od 600 do 2.000 ot./min. Pro většinu prádla vystačíte s 800 až 900 otáčkami. „Citlivějšímu“ prádlu vyšší otáčky rozhodně nesvědčí. Pokud však plánujete časem k pračce přikoupit i sušičku, pak je lepší zvolit model dosahující vyššího počtu otáček. Prádlo vyždímané vysokými otáčkami následně umožní výrazně snížit spotřebu energie potřebnou pro jeho usušení v sušičce.

Materiál
Buben bývá u většiny praček z nerezu na rozdíl od vany, která se původně vyráběla ze smaltovaného plechu a teprve později z nerezu. Nerezové vaně začínají značně konkurovat vany plastové (plasty vyvinuté pro potřeby kosmického výzkumu), materiál Carboran u Electroluxu, Polinox u Bosche, Duraprop u Whirlpoolu či Carbotech u Gorenje. Plastové vany mají lepší tepelněizolační vlastnosti (tepelná vodivost je skoro stokrát nižší než u nerezu), z čehož vyplývá nezanedbatelná úspora energie při ohřívání vody. Lépe také tlumí hluk a vibrace. Proto můžete pračku s plastovým bubnem klidně naprogramovat i na noční praní v době levnějšího tarifu za elektřinu, aniž by nějak rušila.

Dokonalé funkce
Až se budete rozhodovat, nenechte se ošálit množstvím programů. I lacinější modely praček disponují nejméně osmi základními programy. Schopnost praček totiž ještě rozšiřují doplňkové funkce, třeba zkrácený program, úsporný pro poloviční náplň, program pro silně znečištěné prádlo, ale i šetrné praní a další. Zaměřte však svoji pozornost na bezpečnost a žádejte zabezpečení pračky proti úniku vody (Aqua Control, Watercontrol, Aquastop apod.). Také byste neměli věřit všemu, co si přečtete v inzerátech, uslyšíte a uvidíte v reklamách. Dobrým vodítkem vám bude tzv. energetický štítek. Třídu energetické účinnosti pračky vyjadřují písmena A až G. Standardu odpovídají C nebo D. S G se už snad ani nesetkáte, ale už běžně narazíte i na vynikající parametry A+. Je přece jen rozdíl, zda v průběhu standardního pracího cyklu spotřebujete 120, nebo jen 35 litrů vody a elektrické energie 0,9 kWh, nebo 2,2 kWh. Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale za deset let života vám dražší pračka ve třídě A ušetří až 6 000 Kč na vodě, elektřině a prášcích oproti zdánlivě levnější pračce třídy D. A to ještě bez zohlednění stále rostoucích cen vody i energie!

Jak vybrat sušičku?
Odvětrávací sušičku zvolte, pokud máte možnost dobře odvětrávat místnost. Jednodušší odvětrávací (ventilační) sušička ohřívá vzduch z místnosti, prohání ho přes prádlo, kde teplo pomáhá vzniku par, a ty pak odvádí mimo přístroj do místnosti, případně odvětrávací trubicí o průměru asi 10 cm mimo místnost otvorem ve zdi nebo pootevřeným oknem. Hodí se do samostatných prádelen s odvětráváním nebo do rodinných domků, kde je možné nalézt vhodné místo k protažení roury pro odvádění vlhkého teplého vzduchu do ovzduší. Její délka, převýšení i počet ohybů má však svá omezení. Spotřeba je asi o 0,5 kWh na cyklus nižší než u stejně výkonné sušičky kondenzační. Ventilační sušičky jsou levnější, přibližně v cenách od 7.000 do 11.000 Kč, ale i jednodušší, zpravidla bez čidel vlhkosti a elektronického řízení.

Řešení do paneláku
Kondenzační sušičku si pořiďte, jestliže bydlíte v bytovém domě, například panelovém. Kondenzační sušička ohřívá vzduch, na který se nabalují páry z prádla, ale poté ho nevyhání ven, nýbrž do kondenzátoru, který páru zkapalní. Vodu lze zachycovat v zásobníku nebo je možné sušičku připojit k odpadu, takže pak už nevyžaduje žádnou další obsluhu k pravidelnému vyprazdňování zásobníku. Oceníte ji v případě, že nemáte možnost dobrého odvětrávání místnosti a hrozilo by provlhnutí zdiva či tvoření plísní, nebo chcete-li se vyhnout odvodu vlhkého vzduchu mimo místnost poměrně velkou hadicí. Kondenzační sušičky jsou komfortněji vybavené, často obsahují elektronické řízení s měřením zbytkové vlhkosti a možností její volby. Můžete určit, jakou vlhkost si má prádlo ponechat, zda má být připraveno pro žehlení, nebo k uložení do skříně. Složitější konstrukci i komfortnější vybavení zohledňuje vyšší cena, která se pohybuje zhruba od 10.000 do 30.000 Kč. Nevýhodou tohoto řešení je nutnost vylévání zásobníku na vodu a čištění filtru zachycujícího textilní vlákna.

-das-
Foto: Fagor, archiv

Komentáře

Načítám komentáře...