Koupelna pro seniory

Koupelna pro seniory

Přestože se za posledních třicet let střední délka života zvýšila o 5,5 roku u žen a téměř o 5 let u mužů, v životě každého z nás...

Přestože se za posledních třicet let střední délka života zvýšila o 5,5 roku u žen a téměř o 5 let u mužů, v životě každého z nás jednou nastane doba, kdy krok znejistí a vstávání i sedání bude trochu problém…

Je jen na nás, jak pohodlně si domácnost zajistíme, abychom právě ve vyšším věku, kdy je pohybová schopnost omezena, mohli byt užívat bez zbytečných komplikací a cítili se tu maximálně bezpečně. Jednou z důležitých místností, kde je nutné brát zvýšený zřetel na bezpečnost, je koupelna.

Základní pravidla
V momentě, kdy je třeba se tu a tam při chůzi opřít nebo se při sedání přidržet, přijdou vhod madla. Nedoporučujeme se opírat o umyvadlo, které může pod váhou, častým užíváním a s ohledem na stáří spadnout, podobně jako nábytek připevněný ke stěně apod. Proto instalujme zábradlí, ideálně u umyvadla, samozřejmě ke sprchovému koutu, vaně i toaletě. Bezpečnost při chůzi zajistí protiskluzová dlažba, nedoporučujeme koberečky či dřevěné rošty, které snadno mohou zapříčinit nepěkný pád. I samotná údržba může být problematická, proto v koupelnách seniorů nechme jen nejnutnější zařízení, závěsné modely, pod kterými se snadno uklízí, jsou samozřejmostí. Sprchové zástěny pokud možno bez rámů a zařizovací předměty s povrchovou úpravou, která zabraňuje usazování nečistot a vodního kamene.

K očistě celého těla
Budujeme-li koupelnu novou, pak je vhodné upustit od vany, do které se nesnadno vstupuje, zato instalovat sprchový kout s vaničkou, jejíž výška bude rovnoměrná s podlahou, dovolí-li to velikost místnosti, pak zvolme dostatečný rozměr (minimální šíře 90 cm). I tak by ale uvnitř nemělo chybět sedátko, bývá sklopné, takže si sám uživatel určí, zda chce sedět, nebo stát. Termostatická baterie dovolí přesně navolit teplotu vody, takže se uživatel nemůže opařit, většina modelů je zároveň vybavena bezpečnostní pojistkou, která jen po přepnutí dovolí namíchat opravdu horkou vodu. Taková baterie by neměla chybět ani u vany. Při sprchování ocení uživatel sprchu s koncovkou umožňující nastavení různých typů proudů. Tu v okrajích doplníme integrovanými madly, dno má mít protiskluzovou úpravu anebo alespoň speciální podložku. Existují také sedací vany, jejichž dno je přizpůsobeno sezení, přitom je díky dostatečné hloubce celé tělo ponořeno do vody.

Každému seniorovi bezpochyby prospěje vana s masážními tryskami, podobnou relaxaci poskytne i sprchový altán, který může být vybaven také parním vyvíječem. Všechna tato zařízení jsou vysoce prospěšná zdraví člověka, patří však k finančně náročnějším.

Středobod koupelny
K umyvadlu zajistíme snadný přístup, preferujeme modely s dostatečnou hloubkou, moderní mělké designové typy nechme mladým, častokrát je jejich užitná hodnota bohužel minimální. Uživatel ocení dostatek odkládacího prostoru a pákovou baterii, na které snadno smíchá požadovanou teplotu vody. Hodit se může i umyvadlová baterie ovládaná pomocí senzoru (známe například z letištních hal), dopřát si můžeme i termostatický typ.

Toaleta, bidet…
Právě v době, kdy se člověku začne nesnadno vstávat, musí zpravidla onu místnost navštívit častěji. S tím se už tak moc nenadělá, proto i k toaletě zvolme madlo, kterého se senior přichytí. Najděme vyšší model toalety, a protože bidet představuje tu samou nesnáz, můžeme WC vybavit sprškou, popřípadě sedátkem s integrovanou sprškou. I tady přijde vhod splachování senzorem, nemůžete-li ho zřídit, pak jistě postačí i klasické splachovátko na řetízku. Určitě bude pohodlnější než se otáčet, shýbat se a hledat ovladač za sebou.

-td-
Foto: www.isifa.com, Ravak, archiv

Komentáře

Načítám komentáře...