Elektronický bidet - proč složitě, když to jde jednoduše

Elektronický bidet - proč složitě, když to jde jednoduše

Nepříliš známou, přitom vysoce praktickou novinkou jsou elektronické bidety, vlastně jen prkénka s elektronickým panelem, která...

Nepříliš známou, přitom vysoce praktickou novinkou jsou elektronické bidety, vlastně jen prkénka s elektronickým panelem, která nahradí obyčejná. Oproti běžnému bidetu je jejich hlavní výhodou nejen úspora místa, ale i to, že po vykonání potřeby se nemusíte nikam přesouvat, protože jste osprchováni a osušeni přímo na WC. Zdravým to přináší nejen pohodlí a mimořádný pocit svěžesti, ale také prevenci proti nemocem v intimní oblasti. Pro starší osoby a tělesně handicapované je bidet skutečnou „výhrou v loterii“ pro jejich osobní důstojnost, protože se na WC obejdou bez asistence další osoby.

Čistota, hygiena a péče o zdraví jsou stále frekventovanější pojmy v otázkách kultury a životního stylu, což se samozřejmě projevuje i v kultuře bydlení. V dnešní době se již na sprchovací záchod neboli bidet nedíváme jako na luxusní zboží. Ve světě patří k základnímu vybavení každé domácnosti i pracoviště.

Proč ne u nás?
Je přece beze všech pochyb ověřeno, že v zemích, kde se toaletní papír používá jen výjimečně, je nesrovnatelně menší procento výskytu zákeřné rakoviny konečníku a tlustého střeva a také počet osob trpících hemeroidy je velmi nízký. Ke vzniku zdravotních problémů, zánětů, hemeroidů či zhoubných nádorů dochází, není-li anální oblast dokonale čistá. V této části těla se však nachází více než tisíc kožních záhybů, takže dokonalé vyčištění pouze toaletním papírem je zhola nemožné.

Člověk má právo cítit se po celý den čistý a svěží, a to i člověk nemocný, který je jinak odkázán na pomoc druhých. Moderní zařízení, které v intimní očistě těla kdykoli v průběhu dne nahradí vanu či sprchu, spoléhá na čistou vodu bez suchého tření toaletním papírem. Jemným proudem čisté a teplé vody zespodu osprchuje intimní místa, důkladně je umyje, a to lépe než kterákoliv jiná metoda. Žádná asistence není nutná ani u nemocných. Proč tedy klasický bidet u nás stále nenašel plné uplatnění? Obecně lidem vadí, že v malých bytech na něj není místo. Je to nejčastější z námitek, vždyť klasický bidet zabírá z prostoru koupelny cca 1,5 m2.

Nejdokonalejší bidet je elektronický!
Nejnovější zařízení šetří místo, spotřebu vody a elektrickou energii, vyloučí použití toaletního papíru. Zkvalitní náš každodenní život a hlavně ochrání zdraví. Montuje se přímo na stávající WC mísu výměnou za záchodové prkénko, připojuje se bez stavebních úprav na studenou vodu a na 220V zásuvku.

Běžnou funkcí bidetů je omytí intimních partií teplou čistou vodou, což elektronický dokáže mnohem důkladněji než klasický. Některé typy mají též funkci osušení teplým vzduchem či masážní funkci. U většiny typů lze nastavit tlak a teplotu vody i vzduchu, mají vyhřívané a hydraulicky ovládané sedátko a ty nejdokonalejší k tomu nabízejí ještě odsávání pachu. K zajištění hygieny se výsuvná tryska před každým a po každém použití automaticky opláchne.

Označení popisovaného typu pomůcky pro intimní hygienu napovídá, že jejich největší vymožeností je elektronická obsluha. Pomocí tlačítek se bidet ovládá, zapíná i vypíná, takže ruce zůstávají suché a čisté. Elektronicky se nastavuje poloha trysky, což je velmi žádoucí, protože málokterý bidet používá jen jedinec a málokdy mají všichni uživatelé podobné tělesné proporce.

Elektronický bidet sice nepatří mezi laciné zboží, ale ani jeho nejdokonalejší varianta nestojí tolik, nač by přišel nákup samostatného bidetu a následná rekonstrukce koupelny. A to ani nemusíme započítávat hodnotu zbytečně promarněného a ne zrovna nejlevnějšího místa v bytě. Tímto typem umístěným na původní WC mísu se zlevní i rekonstrukce v dívčích školách a internátech, kde se vybavení bidetem stalo povinností podle vyhlášky.

Na druhou stranu – pro koho bude důležitá cena, když se zamyslíme nad navozenými otázkami? Co je víc než šance na celkové ozdravení populace? Co může vyvážit pocity dokonalé intimní hygieny, celodenní pocit čistoty, pohodlí a soběstačnost nemocných? Co je srovnatelné s vlastním zdravím, neřku-li s lidským životem?

-td-
ve spolupráci se společností Edvard Schnürch Easy Clean
Foto: Easy Clean

Komentáře

Načítám komentáře...