CHUTNÉ RYBÍ MASO

CHUTNÉ RYBÍ MASO

Stále více lidí přichází na chuť rybímu masu a různým mořským živočichům. Možná je to širokou nabídkou a možná obratem ke zdravějšímu způsobu života, kdo ví. V každém případě je dobře, že náš jídelníček obsahuje ryby i mimo štědrovečerní hostinu, neboť je toto maso hodně hodnotné a rovněž i chutné. Přednosti rybího...

Stále více lidí přichází na chuť rybímu masu a různým mořským živočichům. Možná je to širokou nabídkou a možná obratem ke zdravějšímu způsobu života, kdo ví. V každém případě je dobře, že náš jídelníček obsahuje ryby i mimo štědrovečerní hostinu, neboť je toto maso hodně hodnotné a rovněž i chutné.

Přednosti rybího masa
Maso sladkovodních či mořských ryb i maso mořských živočichů je zdrojem proteinů a vitamínů - především B 12. Neobsahuje ani velké množství tuků. Je tedy masem dietním a lehce stravitelným. Výjimky však potvrzují pravidlo, proto i mezi rybami se najdou tučnější druhy například makrela, sardinky, sardele, losos a sleď. Tuky, které tyto ryby však obsahují jsou tuky nenasycené, které na rozdíl od nasycených živočišných tuků prospívají našemu zdraví.

Mezi další přednosti rybího masa a masa ostatních mořských živočichu lze zařadit i snadnou a rychlou přípravu a chuťovou rozmanitost nabízející široké možnosti přípravy pokrmů.

Co patří k rybě
K ochucení menších ryb se používá především čerstvých bylinek, ne příliš ostrého koření, citron nebo rajčata. Ke zvýraznění chuti větších ryb – makrely, lososa, je pak možné použít pikantnějšího koření např. pepře, chilli i česneku. Hodí se k nim také více aromatické bylinky jako anýz či fenykl, dodávající jim vynikající nevšední chuti.

Z masa ryb či mořských živočichů je možné připravit i chutný základ polévek.

Porcování
Nemá si zde smyl povídat o tom jak nejlépe rybu zabít, vykuchat atd., neboť si ji můžeme koupit již částečně připravenou. Můžeme si ji koupit i naporcovanou, ale většinou volíme rybu neporcovanou a tak si alespoň něco málo o porcování povíme.

Malé ryby se většinou neporcují – používají se celé, odřezává se pouze hlava. Větší ryby se neporcují jen v případě zvláštního způsobu úpravy, jinak na jednotlivé poloviny - porce řezem napříč. Obvykle se u nich odstraňuje páteř.

U menších ryb se ploutve nechávají, u větších se vyřezávají i s příslušnou kostí. Vždy je nutné odříznout jejich ostré paprsky. Hřbetní ploutev se odřezává těsně u povrchu těla, ocasní u kořene ocasu.

Vhodné přílohy
Rybí polévky jsou obvykle podávány s na kostičky či nudličky nakrájenou a na másle osmaženou houskou. K pokrmu z vařené rybě se hodí především vařené brambory omaštěné máslem a posypané pažitkou, petrželkou atd. Možné je podávat i chléb a pečivo. Vařené ryby jsou obvykle podávány s omáčkou.

K pečené i dušené rybě se hodí nejlépe vařený či opékaný brambor, ale i dušená rýže, vařené těstoviny, chléb, veka a jiné pečivo. Některé pokrmy je možné podávat také s bramborovým salátem a smaženými hranolky.

K zapékané rybě se obvykle podává jako příloha rovněž vařený či opékaný brambor, smažené hranolky, chléb, veka a jiné slané pečivo.Vařený či opékaný brambor, chléb je možno podávat i k rybě připravené v alobalu. K rybím minutkám se pak nejčastěji podávají hranolky.

Pokrm je dobré na závěr ozdobit čerstvou zeleninou či ovocem a může se podávat.

Komentáře

Načítám komentáře...