KUCHYNĚ A BARVY

KUCHYNĚ A BARVY

Dnes zahajujeme seriál o barvách v kuchyni. Řekneme si, které barvy se do kuchyně hodí a jak jejich pomocí vytvoříme harmonické prostředí, kde se každý bude cítit příjemně. V několika článcích se podíváme na vhodné barvy stěn, podlahy, kuchyňského nábytku a spotřebičů i na barevné řešení jídelního prostoru. Přineseme...

Dnes zahajujeme seriál o barvách v kuchyni. Řekneme si, které barvy se do kuchyně hodí a jak jejich pomocí vytvoříme harmonické prostředí, kde se každý bude cítit příjemně. V několika článcích se podíváme na vhodné barvy stěn, podlahy, kuchyňského nábytku a spotřebičů i na barevné řešení jídelního prostoru. Přineseme několik tipů, jak působivě sladit doplňky, jak využít nové kuchyňské textilie s originální barevností. Budeme sledovat, jak mohou teplé nebo studené odstíny zmenšit či zvětšit prostor, ale i ovlivnit naši náladu. Všimneme si změn v barevné škále spotřebičů, připomeneme si barevné módní trendy minulosti.

Na barvy v kuchyni máme dva požadavky – musí být zároveň vhodné do pracovního prostoru (kuchyně) i do zóny odpočinkové, relaxační (jídelní prostor). Barevnost tedy nesmí vyvolávat pocit únavy a být agresivní. Svého času jsme mohli vidět v mnoha domácnostech kuchyni jasně červenou – přesněji řečeno ostrou červenobílou kombinaci. Červená byla linka, židle, na červeno natřené poličky nad stolem, červenobíle kostkované byly závěsy na oknech, ubrusy i populární chňapky - a v extrémních případech byl červený i plastový koš na odpadky a smetáček na smetí. Kuchyně v tomto případě nebyla roztříštěna mnoha barvami, ale červené bylo příliš mnoho. Navíc to není nejlepší barva ani na pracoviště, ani k jídlu. Je příliš agresivní, aktivizující, může znervózňovat a ještě ke všemu zužuje prostor.

V kuchyni hrozí přehlcení barvami
V případě ostatních místností si můžeme slíbit, že prostor nepřeplníme nábytkem; v obývacím pokoji můžeme klidně mít třeba jen lampu, knihovnu a pohovku. Kuchyně je ale jiný případ, tam je mnohé dáno předem. Obvykle je to místnost menších rozměrů, do které se musí vejít velké množství předmětů, takže je mnohem víc roztříštěná do detailů a malých ploch.

V moderní kuchyni je dřez, lednice a mraznička, sporák nebo varná deska a trouba, dále určitě myčka, odsavač par, mikrovlnná trouba. Navíc pracovní plochy, které jsou také barevné a dvířka kuchyňského nábytku, potom police, poličky, skříňky, prosklené skříňky… I když tohle všechno pořídíme perfektně sladěné od jednoho výrobce, pořád ještě zbývá spousta dalších věcí, které nám barevnou škálu rozšiřují – nádobí, náčiní,malé elektrospotřebiče, textilie, závěsné programy, doplňky. A to všechno dohromady musí ladit, nesmí se vzájemně přebíjet.

Jsme-li limitování malou kuchyní, musíme barvy volit tím opatrněji. Vyhneme se velkým kontrastům, postupujeme tón v tónu, vybíráme světlejší méně výrazné barvy ve větších plochách.


Výrobci moderních kuchyní sice za nás skoro všechno vymyslí, ale z interiérů se často vytrácí individualita, nápaditost a vlastní styl. Nejde o to jen nábytek nastěhovat a uspořádat podle fotografie v časopisu nebo prospektu, ale osobitě dotvořit, dotáhnout a přizpůsobit právě nám.

-Alena Gembalová-

Komentáře

Načítám komentáře...