ZMĚNA MATERIÁLŮ = ZMĚNA BAREVNOSTI

ZMĚNA MATERIÁLŮ = ZMĚNA BAREVNOSTI

Změna materiálů vždycky přináší novou barevnost. Pravou explozi barev v kuchyni znamenal v 60. letech revoluční nástup plastických hmot. Kuchyně byly zaplaveny pastelovými barvami, kterými hýřily zejména výrobky z plastů - doplňky, plastové nádobí, mísy, obaly na květináče. Pastelové ale byly i textilie, závěsy. ...


Změna materiálů vždycky přináší novou barevnost. Pravou explozi barev v kuchyni znamenal v 60. letech revoluční nástup plastických hmot. Kuchyně byly zaplaveny pastelovými barvami, kterými hýřily zejména výrobky z plastů - doplňky, plastové nádobí, mísy, obaly na květináče. Pastelové ale byly i textilie, závěsy. Plastické hmoty se neobjevovaly jen na doplňcích, s příchodem tvarovaných syntetických materiálů byla navržená i dokonce celá kuchyňská linka složená z oblých lisovaných kuchyňských skříněk barvy slonové kosti.

Používaly se ale i syté barvy, které měly oslovit hlavně mladší zákazníky. Například umakartová sytě oranžová kuchyně s nerez dřezem, troubou a oranžovým barem byla předvedena roku 1965. Oranžová kuchyňská linka byla pak u nás nakonec populární ještě v osmdesátých letech… Dnes ostré barvy reprezentují například keramické dřezy, kde je škála barev překvapující: zelené papriky, jahodová, ostře žlutá, oranžová, námořnická modř.

Také bílá smaltovaná kuchyně byla v 60. letech ozvláštněna pastelovými barvami. Na čelních stranách horních i spodních skříněk se střídaly barvy. Setkávali jsme se běžně s kombinacemi hráškově zelená a jemně žlutá nebo světle modrá a růžová. Tyto cukrátkové barvy se pak objevily ve větším měřítku znovu o více než 30 let později. Tentokrát na velkých i malých elektrospotřebičích, které byly do té doby obligátně bílé, maximálně hnědé. V kontrastu s tím (i s hranatými tvary) představili italští designéři v 90. letech oblou ledničku, oblou myčku, varné konvice a další malé elektrospotřebiče s ladně zaoblenými tvary ve stylu časných 60. let. Škála barev byla široká a v tomto případě zvláštní: citrónově žlutá, hráškově zelená, růžová cukrové vaty, jemně modrá…

Dřevěná kuchyně
Tmavé dřevo znamená solidnost, útulnost, ale pokud je ho mnoho, může působit pochmurně. Příkladem může být druhý extrém k jásavým červeným kuchyním 80. let. Byl to trochu těžkopádný interiér, kde byla použita tmavá dlažba, dřevěné obklady na stěnách a celodřevěná kuchyňská linka. Ponurost ještě umocňoval tmavý dřevěný nábytek v jídelním koutě i módní tmavá keramika. Taková byla móda a protože ještě ke všemu na trhu nebyl velký výběr, kuchyně se podobaly jedna druhé.

Světlé dřevo přineslo potom do kuchyní prosvětlení interiéru, lehkost i dojem větší čistoty a přehlednosti. Světlejší byly také doplňky. Do kuchyní vpadl folklór - slaměné ošatky, panenky z kukuřičného šustí, béžové a bílé keramické hrnky a mísy se světle modrým dekorem.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...