TEXTIL V KUCHYNI

Textilie v kuchyni je tím, co vlastně vytváří i mění atmosféru v tomto přísně funkčním prostředí, kde je všechno podřízeno práci. Jednoduchou výměnou kuchyňských ubrusů, závěsů a záclon můžeme v kuchyni dokonale změnit atmosféru. Ta bude jiná podle toho, zvolíme-li teplé nebo studené barvy, bílou klasiku nebo ostrou...

Textilie v kuchyni je tím, co vlastně vytváří i mění atmosféru v tomto přísně funkčním prostředí, kde je všechno podřízeno práci.

Jednoduchou výměnou kuchyňských ubrusů, závěsů a záclon můžeme v kuchyni dokonale změnit atmosféru. Ta bude jiná podle toho, zvolíme-li teplé nebo studené barvy, bílou klasiku nebo ostrou kontrastní barevnost, jinou atmosféru vytvoříme užitím transparentních závěsů, jinou zase vytvoří závěsy neprůsvitné. Můžeme říci, že kuchyně je vlastně laboratoří bytu a textil je tím, co ji zlidšťuje a zdobí.

Pak je tady ale také jiný textil – to jsou textilie, které potřebujeme k práci v kuchyni – utěrky, ručníky, ubrousky. I těch se týkají módní změny a trendy. Pokud jde o tento kuchyňský ryze „funkční textil“, mohlo by se zdát, že dnes už je v tomto směru role textilií v kuchyni velmi omezená nebo dokonce minimální (utěrky i ručníky jsou už přece papírové a nádobí utírá myčka!). Není to ale ještě tak úplně pravda. Můžeme říci, že se funkce textilu v kuchyni postupně mění, to ano. Zbývají na něj specializovanější práce - zatímco totiž pracovní plochy je mnohem hygieničtější utřít papírovou utěrkou, klasická lněná utěrka je pořád ideální na dokonalé vyleštění jemného skla, které nemůže do myčky. A mimochodem - myčku má u nás – i přes rychlý nárůst - pořád jen něco kolem 5% domácností.

V době našich prababiček bývaly kuchyně přezdobené a „načinčané“; dekorace kuchyně byla totiž vizitkou hospodyně – a tak byly kuchyně, případně i jídelny plné lněných, bavlněných, batistových, pletených, vyšívaných i háčkovaných ozdůbek - bylo tu plno nejrůznějších deček, stěny bývaly ověšené vyšívanými ubrusy s tématickými průpovídkami o dobrých hospodyňkách, které se u plotny nikdy nezastaví, jen aby mužíček byl s domácí kuchyní spokojený. Kuchyně byly přeplněné háčkovanými podložkami pod hrnečky a hrnce, nad kanapem visely gobelíny s gastronomickými výjevy… zkrátka bylo tu nepočítaně textilních maličkostí a zbytečností často pochybné estetické hodnoty, na kterých se mohutně usazoval prach.

Dnes je přece jenom textil v kuchyni redukován na funkční kusy, přičemž se radikálně změnilo spektrum užívaných materiálů. Podívejme se blíže na současnou roli textilu v kuchyni a na žhavé novinky na trhu. Udělejme si několikadílný exkurs do světa kuchyňských textilií, podívejme se, co je nového na trhu, jaké zajímavé nové materiály byly vyvinuty.

Pokud jsou totiž nějaké textilie charakterizované jako nešpinivé nebo nezničitelné, tak je nabíledni, že právě tyto vlastnosti potřebujeme v první řadě právě v kuchyni! To je místo, kde textil dostává pořádně „zabrat“, kde je neustále v oběhu. Pokud jde o dekoraci interiéru, v poslední době se zejména v různých specializovaných obchodech objevilo množství tkanin nejnovější generace s pozoruhodnými vlastnostmi. Také o nich si povíme příště.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...