Další progresivní prvky kuchyňských sestav

Další progresivní prvky kuchyňských sestav

Když se projdeme několika kuchyňskými studii a důsledně tu zotvíráme veškerá dvířka kuchyňského nábytku, vytáhneme všechny zásuvky, minizásuvky i hluboké maxizásuvky, můžeme dojít k závěru, že snad už byly vynalezeny veškeré možné myslitelné způsoby otevírání a vysouvání, přičemž lehkost a rychlost otevírání byla...

Když se projdeme několika kuchyňskými studii a důsledně tu zotvíráme veškerá dvířka kuchyňského nábytku, vytáhneme všechny zásuvky, minizásuvky i hluboké maxizásuvky, můžeme dojít k závěru, že snad už byly vynalezeny veškeré možné myslitelné způsoby otevírání a vysouvání, přičemž lehkost a rychlost otevírání byla také dovedena k dokonalosti. Dvířka se všelijak skládají do sebe, vyklápějí, zasouvají, přesunují přes sebe, vyjíždějí šikmo… a to všechno s nepřekonatelnou lehkostí a samozřejmostí. Přitom povrch kuchyně je tak sladěný a designérsky dotažený, že často netušíme, co nás po otevření nejbližších dvířek čeká – zda myčka, chladnička, nebo zásuvky. Podívejme se na několik prvků a detailů, které nás zaujaly.

Okrouhlý předek pultu
Zajímavá je například zakulacená nerezová přední strana varné desky nebo dřezu a z ní vycházející zaoblená spodní skříňka, z linky se obloukem vydělující. Tento půlkruhový prostor pod varnou deskou může být zajímavě využitý – mohou tam být například dvě zásuvky. Při otevření horní se objeví slánky a kořenky, vtipně skryté a připravené rovnou jídlo dokořenit. Spodní zásuvka ukrývá objemné kusy nádobí.
Dvířka pod rovněž okrouhlým dřezem jsou dělená a do stran se rozevírající; ukrývají velkou skříňku na vše možné. U dvojdřezu i varné desky s okrouhlou přední hranou se velmi dobře stojí i pracuje.

Skládací dvířka v rohové skříňce
Po uchopení kterékoliv z obou úchytek rohové skříňky se dvířka do sebe složí jako harmonika a ven se vytočí kruhová drátěná polička s hrnci.

Rolety
Ozvláštňující prvek a staronový detail, kdysi používaný hlavně v kancelářích u tzv. skříněk registraček, si dnes našel cestu i do kuchyně. Rolety z úzkých lamel pokrývají přední stranu horních skříněk a po otevření drží ve všech polohách. Někdy jsou skříňky prodloužené a roleta tak vede až k pracovní desce.

Tvarovaná corianová deska
Deska všelijak se podle potřeby zužující a zase rozšiřující, v přechodových místech jsou pod ní jako šikmé výsuvy úzké šuplíčky s kovovými patrovými koši – skvělé místo třeba na octy a jiní lahve, které mají být při ruce a nemusí se skladovat v chladničce.

Skleněné šuplíčky
Designérskou zajímavostí jsou zásuvky s přední matnou skleněnou, efektně poloprůhlednou plochou.

Zásuvky za dvířky
Zásuvky na příbory a podobně umístěné pod sebou v tomto případě nejsou viditelné, ale objeví se až po otevření dvířek; v některém případě se poté i vysunou.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...