Z historie chlazení II. - Ledotvor - nový elektrický vynález roku 1929

Ledničky do předválečného Československa nepřišly ze zahraničí, ale jejich výroba se vyvinula ze zcela malých domácích poměrů. Na počátku byl syn vesnického kováře Josef Horák, který koncem 19. století provozoval v Lužci nad Vltavou u Mělníka strojírenskou a zámečnickou živnost. Roku 1898 založil jeho prvorozený syn...

Ledničky do předválečného Československa nepřišly ze zahraničí, ale jejich výroba se vyvinula ze zcela malých domácích poměrů. Na počátku byl syn vesnického kováře Josef Horák, který koncem 19. století provozoval v Lužci nad Vltavou u Mělníka strojírenskou a zámečnickou živnost. Roku 1898 založil jeho prvorozený syn Václav firmu HORÁK zaměřenou na výrobu napajedel, elektrických čerpadel a vodáren. Ve dvacátých letech se začal zabývat myšlenkou výroby chladicích zařízení a už v roce 1929 spatřil světlo světa funkční "ledotvor".

Poté poslal prozíravě majitel firmy své dva syny na zkušenou do USA. Ti získané technické poznatky i obchodní zkušenosti po svém návratu využili k dalšímu rozvoji firmy. Orientace na chladicí techniku se ukázala šťastnou volbou. Nastal velký rozmach firmy, kterou v roce 1932 převzali synové zakladatele a která pod názvem Bratři Horákové, továrna na chladicí stroje už v polovině třicátých let patřila ke špičce československých průmyslových podniků. A československé průmyslové podniky patřily tenkrát k absolutní špičce světové! Ve firemním znaku byl Eskymák sedící na zemském pólu s tabulí "HORÁK".

Domácí lednička Eskymáček
Jedním z nejpopulárnějších výrobků firmy Bratři Horákové byla domácí lednička "Eskymáček". Jak vypadala? Jako ta na obrázku – ledničky měly jednoduchý a dlouho se téměř neměnící design. Byly to plechové vysoké krabice v barvě slonové kosti, na poměrně vysokých nožkách, a docela hlučné. Ledničky měly drátěná patra, žádné přihrádky nebo košíky na vnitřní straně dvířek, jak jsme dnes zvyklí. Měly jen výparník, neměly mrazicí box.

Led ve sklepě hospod vystřídaly chladicí pulty
"Elektrické chlazení" začalo postupně všestranně nahrazovat dosud nezbytné ledování. Musíme si uvědomit, jakým přínosem bylo chladicí zařízení v té době pro obchodníky – hostinští i hoteliéři byli do té doby zcela závislí na zásobách ledu ve sklepě, které si nadělali přes zimu. Led však s přibývajícím teplem ubýval a obchodníci koncem horkého léta neměli čím chladit.

Mnoho propagačních materiálů proto začínalo podobnými slovy: “Jaké jsou vaše zásoby ledu? V srpnu možná dojdou! Nenechte to dojít tak daleko, s naším chladicím zařízením nebudete vydáni všanc rozmarům počasí!“

Mezi nejúspěšnější výrobky firmy patřily chladicí boxy pro obchody a restaurace (izolované tehdy korkem), "stříbrné chladírny HORÁK", dveře pro chladírny z modřínového dřeva, výrobníky zmrzliny „Zimotvor“ a výčepní stoly značky "Pikolík". Horákovo chlazení bylo instalováno mimo jiné i v kuchyni Pražského hradu a v bělehradském sídle srbského krále; zmrzlinové stroje se dostaly až do Afriky.

Všestranný poválečný rozmach firmy zastavilo až znárodnění roku 1948, kdy také skončila výroba výborných domácích chladniček kousek od Prahy.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...