Chladničky let sedmdesátých

Chladničky let sedmdesátých

Výroba domácích chladniček se přestěhovala v poválečném Československu na Slovensko - do závodu Calex Zlaté Moravce. Ve středočeské firmě Bratři Horákové se nadále domácí chladničky nevyráběly a když se v roce 1992 podnik vrátil do vlastnictví rodiny původních majitelů, ti zde zachovali a začali rozšiřovat výrobní...

Výroba domácích chladniček se přestěhovala v poválečném Československu na Slovensko - do závodu Calex Zlaté Moravce. Ve středočeské firmě Bratři Horákové se nadále domácí chladničky nevyráběly a když se v roce 1992 podnik vrátil do vlastnictví rodiny původních majitelů, ti zde zachovali a začali rozšiřovat výrobní sortiment předcházejících desetiletí, kdy se zde vyráběly chladírenská a mrazírenská zařízení pro průmysl. Dnes jsou to například chladicí vitríny, mrazírenské dveře, chladicí a mrazicí boxy a podobně.

A tak se vlastně chladnička značky Calex stala pro nás na dlouhá léta jedinou možností, protože byl žádný nebo omezený dovoz.

Změna designu
Chladničky šedesátých a sedmdesátých let už ztratily vysoké kovové nohy předchozích typů a staly se kompaktním kvádrem stojícím na zemi. Malé nožky byly později šroubovací, aby se daly vyrovnat nerovnosti podlahy. Chladničky měly vždy bílou barvu a lišily se od sebe vedle velikosti pouze úchytkou – ta byla buď vodorovná hliníková anebo bílá plastová, umístěná vertikálně. Na vnitřní straně dvířek už se objevily poličky a boxy na máslo a sýry.

Chladicí systémy chladniček se plnily problematickými freony, které jsou zodpovědné na ničení ozónové vrstvy a které tak časem přinesly značné problémy. Teprve postupně a poměrně nedávno se začalo přecházet na šetrná plniva.

V té době nás fascinovaly zahraniční časopisy v nich i obrázky lákavých otevřených chladniček plných džusů, jogurtů všeho druhu, banánů a ananasů…. S tím trochu kontrastuje obrázky chladničky Calex z roku 1972. Pocházejí z brožurky „Návod k použití chladničky“ a mimo jiné jsou ukázkou úrovně tehdejší propagace výrobků.

Na titulním obrázku hospodyňka pyšně předvádí svou chladničku a její obsah, který mohl být daleko nápaditěji pojatý. A na další fotografii už obsah chladničky úplně připomíná domácnost starého mládence - lehkého alkoholika. Dominují tu konzervy všeho druhu, lihoviny, celé rozkrojené osychající salámy a v mrazicí schránce nacpaný obří kus nezabaleného masa.

První možnosti krátkodobého mražení
Chladničky měly nahoře malý mrazicí box - prostor se stupněm chlazení - 6°C, označeným dvěma hvězdičkami. Alespoň na kratší dobu se tak daly už potraviny zmrazovat. Proti dnešku se tak dělo poměrně dost odhadem a na slepo, protože na obalech potravin ještě nebyly vždy povinné údaje nejen o složení výrobku, ale také podrobnosti o možnostech a povolené délce zamražení.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...