Mikulášský stůl

Jak se blížíme nejkratšímu dni v roce, scházíme se k rodinným večeřím už za úplné tmy. A jak si vykouzlit tu pravou předvánoční atmosféru jednoduše a rychle? Základem je barevně upravit jídelní stůl. Nepřeplňujeme jej ozdobami, stačí pár maličkostí barevně dotažených a sladěných – a celá místnost se rozzáří. Stolu...

Jak se blížíme nejkratšímu dni v roce, scházíme se k rodinným večeřím už za úplné tmy. A jak si vykouzlit tu pravou předvánoční atmosféru jednoduše a rychle? Základem je barevně upravit jídelní stůl. Nepřeplňujeme jej ozdobami, stačí pár maličkostí barevně dotažených a sladěných – a celá místnost se rozzáří. Stolu vždycky bude slušet kombinace červené, zelené a bílé. Zelená - to budou smrkové větvičky, případně zelený obrus. Červenou mohou zastupovat papírové ubrousky, šaty papírových Mikulášů, vyleštěná jablíčka na ošatce, květ vánoční hvězdy nebo jasně červeného vánočního kaktusu. Bílé budou jednoduché talíře. Zlatem a stříbrem šetříme.

Dominantou stolu bývá svícen nebo adventní věnec. Na adventním věnci zapalujeme na počátku každého prosincového týdne jednu z jeho čtyř svíček. Tento týden má tedy svítit jedna a na Štědrý večer už zazáří všechny čtyři.

Svíčky dobře vyniknou v jednoduchém černém kovovém svícnu, ty nejmenší svíčíčky aranžujeme do rozpůlených skořápek vlašských ořechů. Skořápky připevníme voskem na podložku – třeba menší krájecí prkénko, voskem do nich připevníme svíčky, (nejhezčí budou tenké bílé, třeba ještě převázané úzkou bílou stužkou) a podložku dozdobíme jedlovými větvičkami.

Jinou variantou může být, když svíčky připevníme přímo na prkénko (nejlépe kulaté) a kolem nich naaranžujeme borové šišky.

Další tradiční ozdobou bývají „barborky“ – možná také máte od počátku prosince (mají se utrhnou na svátek sv. Barbory – odtud jejich jméno) ve váze větvičky zlatého deště a třešňovou větvičku. Oboje by se měly rozvinout právě na Štědrý den. Ještě je ale čas si nějakou větvičku utrhnout a pokud ji dáme do většího tepla, určitě rozkvete.

Ještě jeden tip na oživení záclony: pokud máte záclonu síťovou – s většími oky, můžete její spodní okraj proplést úzkou červenou stužkou. Na rozích můžeme zakončit mašličkami.

A ještě něco pro děti:
Jednoduchou papírovou ozdobu na stůl – papírové Mikuláše - zvládneme za chvíli. Do výroby zapojíme děti, které se alespoň zabaví.

Z červeného a zeleného filce velmi rychle ušijeme punčochu na mikulášské dárky. Kouzlo bude spočívat v její jednoduchosti - punčochu střihneme ze zeleného filce a na horní okraj naaranžujeme červené srdíčko a naplníme dobrotami.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...