VELKÉ JÍDELNÍ STOLY

O malých stolech v miniaturních kuchyních jsme již psali. Ale co když vzhledem ke svému životnímu stylu opravdu potřebujeme stůl velký a přesto na něj není dost místa? I když se společné stravování v rodině povětšině zredukovalo na více či méně pravidelné společné večeře a víkendové stolování, velký stůl je místem...

O malých stolech v miniaturních kuchyních jsme již psali. Ale co když vzhledem ke svému životnímu stylu opravdu potřebujeme stůl velký a přesto na něj není dost místa?

I když se společné stravování v rodině povětšině zredukovalo na více či méně pravidelné společné večeře a víkendové stolování, velký stůl je místem pohody, místem, kde se přece jen rodina ponejvíce schází, i místem přátelských setkání. Potřebujeme jej také k příležitostné práci – kromě přípravy pokrmů slouží k domácím pracím všeho druhu, dětem k psaní úkolů, i k větším sezónním pracím, na které se špatně hledá místo, jako je třeba zavařování ovoce a zpracovávání hub.

V domácnostech, kde je sice málo místa, ale přátelská atmosféra a přicházejí sem často celé zástupy přátel, je dříve nebo později zapotřebí uspokojivě vyřešit otázku, kde je pohostit a jakým způsobem je usadit.

Velmi rozměrný stůl v některých případech potřebujeme jenom občas. A tady nám přicházejí na pomoc šikovné stoly, které se podle potřeby zmenšují a zase zvětšují; stoly vyklápěcí, rozkládací, roztahovací a různě rozklápěcí. Poslouží tam, kde často vaříme pro více lidí, pořádáme přátelské večeře a večírky, ale jinak v bytě nemáme právě nadbytek místa. Stůl v běžném provozu zůstává složený nebo sklopený a využíváme jen jeho část.

Formálnější večeře u takto velké tabule umístěné ve stísněnějším prostoru můžeme pořádat jen pro omezený počet osob. Máme-li pozváno hostů více, je výhodnější zvolit bufetový způsob - odstranit židle a ponechat jen stůl, kolem kterého lze volně chodit. Stoly se dají vynést na terasu nebo zahradu. Pokud je nemáme a v zimě musíme pro velký stůl najít odpovídající místo – je potřeba většinou na hostinu obětovat celý nebo skoro celý byt – někdy se stůl vejde do kuchyně (ale sezení už musí být v jiné místnosti), jindy do pokoje. V takových případech dáme přednost stolům z lehčích materiálů, s kterými můžeme lehce manipulovat. Hosté se u stolů obsluhují sami a posadí se pak tam, kde bude místo - na pohovce, u baru, na rozkládací židle podél stěn.

A pokud jde o židle? I když všichni kolem velkého stolu sedíme, dnes už se naštěstí striktně nevyžaduje mít všechny židle stejné - s tím se nakonec můžeme setkat i v lepších restauracích. A tak pro velká neformálnější posezení můžeme bez obav využít opravdu všechny židle, které doma máme.

Pokud žijeme opravdu čilým společenským životem a návštěvy se u nás často střídají, nebo máme velkou rodinu, vážně se ovšem zamyslíme nad tím, jak uvolnit, otevřít a spojit prostor bytu. Což může znamenat většinou bourání - zrušení zbytečných příček, propojení místností, navázání menší kuchyně na velký málo využitý obývák a podobně.

Všechny zmíněné „rostoucí“ stoly budeme potřebovat také pro slavnostní stolování, kdy je na stole potřeba pro každou osobu více místa. Pokud je optimální plocha na stole při běžném stolování 60x40 cm na osobu (to znamená že pro osm lidí musíme rozložit 80 cm široký stůl nejméně na délku 230 centimetrů) při slavnostních příležitostech počítáme ještě o malinko více. Při oslavách narozenin, svatebních a jiných hostinách se nejedná jen o to spořádat všechny předložené chody, ale znamená to také zábavu a dlouhé hovory u stolu, u kterého strávíme třeba celé odpoledne. Měli bychom se tedy cítit maximálně pohodlně.

Pokud někde v obchodě zahlédneme stolky stohovací (několik stolků stejného rozměru ale rozdílné výšky zasunuté pod sebe) prohlédněme si je pozorně. Třeba pomohou právě nám při stolování pro více lidí, protože výrazně zvětší prostor. Stolky mívají kolečka, což ještě zvyšuje jejich mobilitu a praktičnost. S jejich pomocí uspořádáme improvizované občerstvení kdekoliv – na terase, na balkóně, v obývacím pokoji. Vyšší může sloužit jako jídelní stolek – stačí přisunout židle, nižší jako stolek servírovací a odkladný.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...